ویژگی های اساسی سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS)

ویژگی های اساسی سیستم اطلاعات بیمارستان HIS

یک سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) انعطاف پذیر و کارآمد در هر بیمارستانی نقش حیاتی دارد. مدیران مراکز درمانی، خود را با آخرین پیشرفت های فناوری وفق می دهند تا زیرساخت های فناوری اطلاعات خود را بالا نگه دارند. سیستم اطلاعات بیمارستان به مراکز درمانی کمک می کند تا بر چالش های پیچیده ای که در صنعت بهداشت و درمان کنونی با آن روبرو هستند ، مقابله کنند.

در این مقاله با مفهوم HIS و سایر موارد مؤثر دیگری که باید شامل شود، آشنا می شویم.

سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) چیست؟

سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه و جامع است که برای مدیریت جنبه های مالی ، اداری و بالینی بیمارستان ها توسعه یافته است. هر بیمارستانی از نرم افزار HIS  استفاده می کند تا داده های مربوط به موجودی بیمارستان و پرونده بیماران را به نحو احسن مدیریت کند. نرم افزار سیستم اطلاعات بیمارستانی در کنترل داده ها در اکثر بخش های مراکز درمانی از جمله مالی ، بستری ، اتاق عمل ، پرستاری ، رادیولوژی ، بالینی ، آزمایشگاهی ، سرپایی، دارویی و آسیب شناسی کمک می کند.

چرا به سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) نیاز دارید؟

یک سیستم کارآمد ، مقرون به صرفه و قابل اعتماد به عنوان ستون فقرات بیمارستان در نظر گرفته می شود که یکی از آنها سیستم اطلاعات بیمارستان است. بیایید با اهمیت HIS آشنا شوید:

 • مدیریت درآمد بیشتر
 • افزایش تصمیم گیری بالینی
 • پیشرفت بیمارستان از نظر فنی، مدیریتی و درمانی
 • افزایش امنیت داده ها
 • خطاها کاهش یافته و می توانید هر جزئیات را فوراً کنترل کنید.
 • شهرت بیشتر از طریق رتبه بندی با کیفیت خوب
 • یک گزینه مقرون به صرفه برای هر بیمارستان
 • کاهش نیاز به نیروی اداری
 • افزایش قابلیت بازیابی و امنیت داده ها
 • افزایش کارایی و مراقبت از بیمار

7 موردی که سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) شما باید داشته باشد

ویژگی های سیستم اطلاعات بیمارستان

ویژگی های سیستم اطلاعات بیمارستان

 

اولین استفاده از HIS، مدیریت مراکز درمانی است. سیستم اطلاعات بیمارستان طوری بیماران ، پرسنل بیمارستان ، پرستاران و پزشکان را مدیریت می کند تا همه داده ها و اطلاعات را در هر کجا و در هر زمان ثبت شود. سیستم کارآمد و پیشرفته مدیریت اطلاعات بیمارستان دارای بسیاری از ویژگی های فوق العاده است که باید آن ها را مطابق با نیازهای مراکز خود در نظر بگیرید:

برای پذیرش یک بیمار ، نوبت های بدون دردسر اولین مرحله ای است که آنها نیاز دارند. ویژگی های سیستم نوبت دهی و مدیریت صف به بیماران کمک می کند تا از هر کجا وقت خود را به صورت آنلاین رزرو کنند تا زمان و شرایط اضطراری کاهش یابد.

این سیستم به بیماران این امکان را می دهد تا از دسترسی رادیولوژیست ها ، پزشکان یا سایر متخصصان مراکز درمانی مطلع شوند. این بدان معناست که بیماران می توانند بر اساس زمان مورد نیاز برای ملاقات با پزشک ، سریعاً وقت خود را به صورت آنلاین رزرو کنند. ویژگی سامانه نوبت دهی و مدیریت صف این امکان را می دهد که دارای شناسه باشد تا بتواند با انتخاب شناسه خود به راحتی هر نوبت را جستجو کند.

 • یکپارچگی اطلاعات بستری، سرپایی و مدیریت درمان

HIS با سه ویژگی مهم مانند بستری ، سرپایی و مدیریت درمان ادغام می شود. این شامل گزارش سیستم اطلاعات مدیریت، مدیریت دارایی ، مدیریت بخش و اتاق ، تعیین پرستار و پزشک و موارد دیگر است. سیستم اطلاعات بیمارستانی دستیابی به کارآیی اقتصادی و بهبود کیفیت در مدیریت درمان کمک می کند.

 • صورتحساب و بیمه

فرآیند صورتحساب شامل هزینه هایی مانند پذیرش بیمار ، هزینه پزشک ، آزمایشات انجام شده و موارد دیگر است. قبل از مرخص شدن بیمار ، باید صورت حساب به موقع پرداخت شود. در اینجا HIS نقش مهمی در روند سریعتر و بدون خطا ایفا می کند. نرم افزار سیستم اطلاعات بیمارستان ، کارکنان را قادر می سازد تا تخفیف بیمه ، قیمت خدمات و سایر هزینه های اضافی را وارد کنند. با استفاده از کد، هزینه ها وارد شده و همچنین فرآیند صورتحساب خودکار را فعال می کند.

وقتی صحبت از خسارت بیمه به میان می آید ، سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان به سریعتر و آسان تر شدن روند کمک می کند. از کدهای صورتحساب منحصر به فرد برای روش های مختلف استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که هنگام ارائه بیمه به شرکت های بیمه مربوطه ، روند به درستی پیش می رود. HIS  کلیه مراحل رسیدگی به دعاوی بیمه مانند تشخیص خودکار بیمه ، الگوهای بیمه و محاسبه مالیات بر اساس قوانین کشور را پشتیبانی می کند.

ادغام LIS در HIS با جمع آوری نمونه، رابط دستگاه و موارد دیگر سروکار دارد. ماژول سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) به پخش و ضبط اطلاعات مربوط به آزمایشات انجام شده کمک می کند. LIS در نرم افزار سیستم اطلاعات بیمارستان، گزارش های سفارشی ، تسویه اعتبار ، تجزیه و تحلیل ، مدیریت سفارش ، اعلان های هوشمند ، گزارشات دقیق و برنامه ها را مدیریت می کند. یک LIS اختصاصی، تجزیه و تحلیل و مدیریت آزمایشگاه را مطابق با نیازهای شما تنظیم می کند.

 • ادغام داروخانه

ماژول ادغام داروخانه سیستم اطلاعات بیمارستان محاسبات مالیاتی ، هشدارهای انقضای خودکار ، بارکد و موارد دیگر را پشتیبانی می کند و همچنین به کنترل داروخانه های مختلف کمک می کند. این سیستم یکپارچه سازی نسخه ، گزارشات هوشمند و موارد دیگر را مدیریت می کند و می تواند با صورتحساب مرکزی ادغام شود. هنگامی که بیماران داروها را از داروخانه دریافت می کنند ، هزینه ها به صورت خودکار به صورتحساب بیمار منتقل می شود.

 • ماژول های تخصصی

ابزارهای گزارش دهی متمرکزی در سیستم اطلاعات بیمارستان برای PACS ، سونوگرافی، سی تی اسکن و بخش های دیگر وجود دارد. آنها همچنین با سایر فناوری های مختلف تصویربرداری سازگار هستند، تا نتایج عالی را ارائه دهند و برای بررسی گزارش ها فقط به افراد مجاز احراز هویت داده می شود. رادیولوژی ، دندانپزشکی ، انکولوژی ، IVF ART ، گزارشات قلب و عروق به راحتی توسط این فناوری قابل درک است. با استفاده از کد اختصاصی، بیمار می تواند به سیستم وارد شده و وضعیت گزارش خود را بررسی کند.

 • امنیت اطلاعات و نقش های متمایز کاربران

سیستم اطلاعات بیمارستان، حریم خصوصی و امنیت اطلاعات را تضمین می نماید. بنابراین هیچ فرصتی برای بروز نقض حریم شخصی افراد وجود ندارد، زیرا با امکان سطح بندی دسترسی افراد به اطلاعات بیمار، از امکان مشاهده این اطلاعات توسط افراد غیر مجاز جلوگیری می شود. این بدان معناست که داده های بیمار ایمن است و فقط توسط افراد محدود با احراز هویت قابل دسترسی است. داده ها در ابر یا سرور ذخیره می شوند و بنابراین کاملاً ایمن هستند.

در آخر

به منظور خودکارسازی و ساده‌سازی فرآیندهای مراکز درمانی خود به یک سیستم اطلاعات بیمارستانی جهت بهبود گردش کار، بهبود خدمات، مدیریت هزینه ها و افزایش امنیت داده‌ها نیاز دارید.

اگر به دنبال راه اندازی یک HIS اختصاصی برای بیمارستان خود هستید، می توانید سؤالات خود را با کارشناسان کوشانتک درمیان بگذارید.

منبع: وب سایت mocdoc.in

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین