سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS و نحوه عملکرد آن

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS و نحوه عملکرد آن

امروزه سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS به یک جزء حیاتی برای پشتیبانی از گردش کاری و مدیریت داده های آزمایشگاه تبدیل شده است و در حالت ایده آل می تواند با EHR (پرونده الکترونیک سلامت) ارتباط برقرار کند. برای آشنایی با این سیستم اطلاعاتی آزمایشگاه با ما در این مقاله همراه باشید.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS چیست؟

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS یک راه حل نرم افزاری است که داده های مربوط به فرآیند ها و آزمایشات را پردازش ، ذخیره و مدیریت می کند. ارائه دهندگان و متخصصان آزمایشگاه از سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی برای هماهنگی جریان کار و کنترل کیفیت آزمایشات پزشکی سرپایی از جمله هماتولوژی ، شیمی ، ایمونولوژی ، میکروبیولوژی ، سم شناسی ، بهداشت عمومی و سایر مناطق آزمایشگاهی استفاده می کنند.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS چگونه کار می کند؟

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS یک سیستم نرم افزاری است که داده های مربوط به آزمایش بیمار را برای آزمایشگاه های آسیب شناسی بالینی و تشریحی ثبت ، مدیریت ، به روز و ذخیره می کند و همچنین دستورات آزمایش ، ارسال سفارشات، تجزیه و تحلیل آزمایشگاه ، پیگیری سفارشات ، نتایج و کنترل کیفیت و انتقال نتایج به EHR ، سیستم مدیریت تمرین یا سایر سیستم های اطلاعاتی را دریافت می کند. LIS می تواند شامل قوانین پشتیبانی از تصمیماتی باشد که جریان کار ، ابزارهای ارتباطی ، قابلیت های داده کاوی ، قابلیت های حسابرسی و پشتیبانی آزمایش های مراقبت را راهنمایی کند. این سیستم اطلاعاتی به آزمایشگاه اجازه می دهد تا به طور فعال در تعیین وضعیت سلامت بیمار و توسعه درمان ها مشارکت داشته باشد.

تفاوت بین LIS و LIMS چیست؟

سیستم اطلاعات آزمایشگاهی (LIS) و سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS) اصطلاحاتی هستند که گاهی اوقات به جای یکدیگر به کار می روند، در حالی که این دو با هم تداخل دارند و برای حمایت از انواع و عملکردهای مختلف آزمایشگاه طراحی شده اند. سیستم اطلاعات آزمایشگاه به طور سنتی برای اشاره به سیستم هایی که از تنظیمات بالینی مراقبت های درمانی و نمونه های خاص بیمار پشتیبانی می کنند ، استفاده می شود. اما LIMS برای پشتیبانی از الزامات آزمایشگاهی نمونه محور ، مانند تحقیقات بالینی یا سایر آزمایشگاههای غیر بالینی طراحی شده است. امروزه عملکرد این دو سیستم تا حد زیادی با یکدیگر همپوشانی دارد و ویژگی های بسیاری در LIS و LIMS وجود دارد که با عملکردهای سنتی دیگر همراه است.

چرا آزمایشگاه ها به سیستم های آزمایشگاهی اختصاصی نیاز دارند؟

در زمینه مراقبت های درمانی امروزی ، آزمایشگاه ها برای مدیریت پیچیدگی ها و ماهیت نظارتی آزمایشگاهی، به یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه اختصاصی و پشتیبانی فروشنده متعهد نیاز دارند. LIS  اختصاصی و انعطاف پذیر می تواند با کمک در تصمیم گیری، به بهبود کارآیی گردش کار آزمایشگاه و رفع خطا کمک کند، در نتیجه بهره وری آزمایشگاه را افزایش می دهد و با تنظیم خودکار صورتحساب، بازپرداخت را تضمین می کند.

سیستم های اطلاعاتی که برای آزمایشگاه ها طراحی شده اند ، نقش حمایتی کلیدی در رعایت استانداردهای کنترل کیفیت ، کاهش خطاهای رونویسی ، بهبود گردش کار ، استفاده از اتوماسیون و کمک به مراقبت از بیمار از موضع بالینی و یا اهداف تحقیقاتی ایفا می کنند. پیشرفت های تکنولوژیکی در ابزار آزمایشگاهی، منجر به تقاضای بیشتر و اتکا به داده های آزمایشگاهی برای حمایت از نیازهای بالینی ، میکروبیولوژی و بهداشت عمومی می شود.

آماده سازی برای LIS

آماده سازی برای سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

آماده سازی برای سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

نصب سیستم اطلاعات آزمایشگاه جدید یک کار هیجان انگیز و در عین حال استرس زا است و هر مرحله از روند کار آزمایشگاه شما تحت تأثیر قرار می دهد. عاقلانه است که تمام مراحل پیاده سازی را با دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که قبل از نصب سیستم اطلاعات آزمایشگاهی، به درستی آماده شده اید. چه جایگزینی LIS جدید یا دریافت اولین دستگاه ، یک دوره اختلال در آزمایشگاه شما ایجاد می شود. اما برنامه ریزی و آمادگی مناسب می تواند استرس ناشی از تغییر را کاهش دهد. به طور کلی باید مراحل زیر را برای آماده سازی سیستم اطلاعات آزمایشگاهی در نظر بگیرید:

 • آماده سازی کارکنان برای تغییر

هنگامی که تیم رهبری، پشتیبانی روشن و مؤثر ارائه دهد و انتظارات واقع بینانه ای از جمله جهت و منابع مناسب را تعیین کند، احتمالاً آزمایشگاه در تلاش های جدید موفق خواهد بود. وقتی روحیه تیمی شامل تحمل در برابر اشتباهات و حمایت از یکدیگر باشد ، تغییر به راحتی پذیرفته می شود. فرهنگ آمادگی تغییر را در پیش بگیرید.

 • همه اطلاعات مربوط به سازمان و گردش کار را به اشتراک بگذارید.

در طول فرآیند LIS ، مطمئن شوید که همه اطلاعات مربوط به نحوه راه اندازی آزمایشگاه و روابط آن را با سایر سازمان ها و آزمایشگاها به اشتراک گذاشته اید. برخی از این اطلاعات شامل موارد زیر خواهد بود:

 • نوع امکانات شما (تعداد تخت ها و تخصص ها در صورت لزوم)
 • بخش های آزمایشگاهی و سیستم های مرتبط که به آنها علاقه دارید.
 • EHR  و سیستم های صورت حساب
 • انواع و حجم آزمایش
 • تجزیه و تحلیل فعلی و آزمایش دستی
 • تعداد و عناوین کارکنان
 • ویژگی های خاص ، گزارش های سفارشی و تنظیمات مورد نظر شما

 

 • سخت افزار ، شبکه و سایر موارد را در نظر بگیرید.

سخت افزار ، شبکه و آماده سازی کلی فضا و امکانات را در نظر بگیرید. آیا سخت افزار جدیدی برای LIS خود خریداری می کنید؟ به چند ایستگاه کاری نیاز دارید؟ آماده صحبت درباره سرورها ، ایستگاه های کاری ، آدرس های IP ، چاپگرهای برچسب و اسکنر بارکد باشید.

 • LIS اختصاصی

فروشنده LIS باید بداند که فعالیت هر آزمایشگاه متفاوت است و بنابراین هر LIS پیاده سازی متفاوتی خواهد داشت. به این ترتیب ، مراحل نصب باید متناسب با نیازهای خاص شما تنظیم شود ، در حالی که هنوز برنامه عملیاتی خود را دنبال می کنید. فروشنده باید یک مدیر پروژه اختصاصی داشته باشد و برای آزمایشگاه شما مفید است که پرسنلی را برای نصب اختصاص داده باشد.

 • به راه اندازی اصلی LIS خود فکر کنید.

هر مرحله از پردازش ، آزمایش و گزارش نمونه را در نظر بگیرید و تمام داده هایی را که باید در پایگاه داده جدید شما تنظیم شوند ، در نظر بگیریداین اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • نام آزمایشات ، اختصارات و واحدهای اندازه گیری
 • محدوده خطی ، تعداد اعشاری برای گزارش ، کدهای میزبان و محاسبات
 • انتخاب سفارش (گروهی از آزمایشات آزمایشگاهی که ارائه دهنده می تواند سفارش دهد)
 • برای داخل و یا برای خارج آزمایشگاه
 • محدوده های مرجع ، مقادیر مهم ، محدوده های خاص سن و جنسیت
 • پرسنل(به عنوان مثال ، ارائه دهندگان ، تکنسین ها ، نمونه گیر و کارکنان پذیرش)
 • مکان هایی که سفارشات را از آنها دریافت می کنید یا به آنها گزارش می دهید.
 • ظروف و اندازه لوله مورد استفاده برای جمع آوری نمونه
 • انواع نمونه (مانند سرم ، پلاسما ، ادرار و مایع نخاعی)
 • نمونه دما و مکان های ذخیره سازی
 • اطلاعات تجزیه و تحلیل
 • اطلاعات کنترل کیفیت برای هر آزمون

 

 • آموزش

اهمیت آموزش را نمی توان نادیده گرفت. تمام فرصت های آموزشی که فروشنده سیستم اطلاعات آزمایشگاه شما ارائه می دهد را بررسی کرده و تا آنجا که ممکن است خارج از سایت ، در محل، مبتنی بر وب، آموزش از راه دور و غیره را استفاده کنید. فروشنده شما ممکن است از برنامه آموزش مربی استفاده کند که به پرسنل کلیدی اجازه می دهد تا به طور کامل آموزش ببینند تا بتوانند سایر کارکنان فعلی و آینده را آموزش دهند. هرچه کارکنان آزمایشگاه با LIS جدید آگاه تر و راحت تر باشند ، انتقال آسان تر خواهد بود.

 • تأیید سیستم و تأیید اعتبار نهایی

تأیید یک مسئولیت مشترک بین فروشنده و مشتری است. فروشنده باید اطمینان حاصل کند که برنامه به درستی تنظیم شده و بر اساس مشخصات پروژه پیکربندی شده است و آزمایشگاه مسئول تأیید صحت عناصر داده ها است.

در مرحله اعتبار سنجی، کاربران آزمایشگاه بررسی می کنند که همه تنظیمات به درستی پیکربندی شده اند و نرم افزار مطابق انتظار عمل می کند. اعتبارسنجی و آموزش، آخرین مراحل قبل از فعال شدن سیستم انجام می شود.

در آخر

با برنامه ریزی مناسب ، انتظارات روشن و انتخاب بهترین فروشنده متناسب با آزمایشگاه شما، نصب سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS بدون مشکل انجام می شود و  نتیجه آن یک ابزار نرم افزاری معتبر و بسیار مؤثر برای پشتیبانی از نقش آزمایشگاه در مراقبت از بیمار است.

برای آشنایی بیشتر با سیستم اطلاعات آزمایشگاهی و مزایای آن، می توانید با تماس با کوشان تک سؤالات خود را بپرسید.

منبع: وب سایت orchardsoft.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین