هر آنچه که باید درباره ی پکس PACS بدانید

هر آنچه که باید درباره ی پکس PACS بدانید

درگذشته مراکز تصویربرداری با مشکلاتی مانند: بروز اشتباه در تشخیص بیماری، مشکلات حقوقی به دلیل مفقود شدن عکس های رادیولوژی، عدم دسترسی به سوابق بیمار و … مواجه می شدند اما امروزه تصاویر و گزارش های بیمار از طریق سیستم های پکس PACS به صورت دیجیتالی منتقل می شوند. در این مقاله از مجله کوشان تک به بررسی مزایای سیستم های پکس می پردازیم.

پکس PACS چیست؟

سیستم پکس PACS  (سیستم بایگانی و ارتباطات تصویر) یک فناوری تصویربرداری پزشکی است که ذخیره سازی، بازیابی، مدیریت، توزیع و ارائه تصاویر پزشکی را فراهم می کند.

با استفاده از سیستم های پکس دیگر نیازی به پرونده کاغذی، بازیابی یا حمل و نقل فیلم های رادیولوژی و … نیست. سیستم پکس PACS به بیمارستان ها، کلینیک ها و … این امکان را می دهد تا انواع تصاویر را به صورت داخلی و خارجی ضبط، ذخیره، مشاهده و به اشتراک بگذارند.

سیستم پکس PACS  از چهار مولفه اصلی تشکیل شده است:

 • ابزارهای تصویربرداری
 • یک شبکه امن برای انتقال اطلاعات بیمار
 • ایستگاه های کاری برای تفسیر و بررسی تصاویر
 • بایگانی برای ذخیره و بازیابی تصاویر و گزارش ها

با استفاده از فناوری وب موجود و در حال ظهور، پکس توانایی دستیابی به موقع و کارآمد به تصاویر، تفسیرها و داده های مرتبط را دارد و همچنین موانع تصویربرداری سنتی مبتنی بر فیلم که شامل: بازیابی، توزیع و نمایش تصویر می شود را از بین می برد.

مزایای سیستم پکس PACS

 

مزایای سیستم پکس PACS

مزایای سیستم پکس PACS

 

سیستم پکس PACS مزایای بسیار دارد که ما در ادامه تعدادی از آن ها را توضیح می دهیم. امروزه بیمارستان ها، کلینیک ها و… سیستم پکس PACS را به عنوان یکی از تجهیزات اصلی در نظر می گیرند، زیرا مزایای زیر را به همراه دارد:

پکس، جایگزین نسخه های چاپی

پکس جایگزین ابزارهای چاپی برای مدیریت تصاویر پزشکی مانند، بایگانی فیلم می شود. ذخیره سازی دیجیتال با استفاده از سیستم پکس، علاوه بر ایجاد دسترسی فوری به تصاویر قبلی موجود در مراکز تصویربرداری، در کاهش هزینه ها و کاهش فضای مورد استفاده برای بایگانی فیلم تاثیر بسزایی دارد.

قابلیت ادغام با سایر نرم افزارها

سیستم پکس PACS قابلیت به اشتراک گذاری تصاویر رادیولوژی با سایر سیستم های اتوماسیون پزشکی مانند: سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) ، پرونده الکترونیک سلامت (EHR) ، نرم افزار مدیریت عمل ، سیستم اطلاعات رادیولوژی(RIS)  و … فراهم می کند.

تجزیه و تحلیل و مشاهده پیشرفته

تصویربرداری دیجیتالی، یکی از مزایای اصلی سیستم پکس است که به تکنیسین ها این امکان را می دهد تا با بزرگنمایی تصاویر بتوانند از فاصله نزدیک آن ها را بررسی کنند. همچنین آن ها می توانند تصاویر را به گونه ای دستکاری کنند که امکان مشاهده و تجزیه و تحلیل بهتر تصاویر برای پزشک فراهم شود و به تشخیص بیماری کمک کند.

بهبود مدیریت داده ها

یکی دیگر از مزایای سیستم پکس PACS این است که کارایی مدیریت داده را به شدت بهبود داده است و تعداد قابل توجهی از تصاویر تکراری را کاهش می دهد، زیرا همه نتایج به صورت الکترونیکی ذخیره می شود.

دسترسی آسان به گزارشات و تصاویر بیمار

اصلی ترین مزیت سیستم پکس دسترسی آسان و سریع به تصاویر و گزارش های بیمار است. با استفاده از سیستم پکس امکان دسترسی و مشاهده گزارش های رادیولوژی در خارج از بیمارستان توسط پزشک فراهم شده است.

نرم افزار کاربر پسند

مزیت برجسته سیستم پکس این است که استفاده از آن بسیار آسان است و کیفیت مراقبت از بیمار را در مراکز درمانی افزایش می دهد.

چگونه سیستم پکس PACS به شما کمک می کند؟

 

تشخیص بهتر بیماری با کمک سیستم پکس

تشخیص بهتر بیماری با کمک سیستم پکس

 

در ادامه مزایای سیستم های پکس PACS را برای تکنسین ها، پزشک، بیمار و همچنین بیمارستان به صورت خلاصه بیان می کنیم.

تکنسین رادیولوژی:

 • دسترسی بهتر به سوابق گذشته و فعلی بیمار
 • یکپارچگی پرونده و افزایش سرعت بازیابی
 • تشخیص بهتر

پزشک:

 • مدیریت بهتر بیمار / مداخله زودتر
 • تشخیص بهتر بیماری
 • کاهش زمان ویزیت
 • کاهش هزینه های حقوقی به دلیل سو مدیریت در از دست دادن فیلم ها ، نداشتن سابقه بیمار و …

بیمار:

 • کاهش تابش اشعه ایکس از تجهیزات رادیولوژی
 • زمان معاینه کوتاه تر
 • کاهش تابش اشعه در نتیجه نیاز کمتر به بازپس گرفتن تصاویر
 • کاهش مراجعات بیمار به بیمارستان برای معاینات مجدد

بیمارستان:

 • ارتباط بهتر با پزشکان
 • مدیریت بهتر بیمارستان
 • بهبود روحیه کارکنان به دلیل کاهش فشار کاری
 • آموزش بهتر به دانشجویان از طریق دسترسی به فایل های تصویری آنلاین و فایل های آموزشی دیجیتال

برای مشاهده بروشور سیستم جامع پکس کوشان تک روی لینک کلیک کنید.

کدام ابزارهای تصویربرداری، توسط پکس مدیریت می شوند؟

اکثر سیستم های پکس PACS از جمله سیستم جامع پکس کوشان تک تصاویر مربوط به ابزارهای مختلف تصویربرداری پزشکی، از جمله سونوگرافی، تشدید مغناطیسی (MR) ، تصویربرداری پزشکی هسته ای، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ، توموگرافی کامپیوتری (CT) ، آندوسکوپی (ES) ، ماموگرافی (MG) ، رادیوگرافی (DR) ، رادیوگرافی کامپیوتری (CR) ، هیستوپاتولوژی و … را ذخیره و مدیریت می کنند. علاوه بر بخش رادیولوژی، بخش های دیگر بیمارستان ها مانند: قلب، انکولوژی، ارتوپدی و حتی آزمایشگاه در حال ایجاد تصاویر پزشکی هستند که می توانند توسط سیستم پکس کنترل شوند.

ترکیب نرم افزار پکس PACS با نرم افزار RIS

تخصص رادیولوژی یکی از رشته های پزشکی است که وابستگی زیادی به نرم افزار پکس دارد. PACS رادیولوژی اغلب در کنار RIS مستقر می شود. RIS برای تعیین وقت ملاقات های بیمار و ثبت سابقه رادیولوژی بیمار استفاده می شود اما PACS بیشتر بر روی ذخیره و بازیابی تصویر تمرکز دارد.

سخن آخر

امروزه به معنای واقعی کلمه، سیستم پکس، بازی را برای سازمان های ارائه دهنده خدمات سلامت تغییر داده است. این ابزار بسیار ارزشمند به پزشکان این امکان را می دهد که گزارشات تصویربرداری پزشکی را به راحتی و به صورت الکترونیکی به اشتراک بگذارند و به یک سیستم استاندارد در بیمارستان ها و مراکز درمانی تبدیل شده است.

همان طور که در مقاله اشاره کردیم سیستم پکس PACS دارای مزایای بسیاری است و به همین دلیل افزایش تعداد تقاضا برای نصب نرم افزار پکس از سمت بیمارستان ها، کلینیک ها و… تعجب آور نیست.

با پیشرفت فناوری تمام نرم افزارها بروز شده و امکانات زیادی برای افزایش کارایی، به آن ها اضافه می شود. با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا به سوالات شما درباره ی انتخاب نرم افزار کارآمد و مناسب پاسخ دهیم.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منابع: وب سایت PeekMed

         وب سایت Advanced Data Systems Corporation

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *