هر آنچه که باید درباره ی پکس PACS بدانید

هر آنچه که باید درباره ی سیستم پکس PACS بدانید

امروزه تصاویر پزشکی از طریق سیستم های پکس PACS (picture archiving and communication system) به صورت دیجیتالی منتقل می شوند. در این مقاله از مجله کوشان تک به بررسی مزایای نرم افزار PACS می پردازیم.

پکس چیست؟

سیستم PACS  (سیستم بایگانی و ارتباطات تصویر) یک فناوری تصویربرداری پزشکی است که ذخیره سازی، بازیابی، مدیریت، توزیع و ارائه تصاویر پزشکی را فراهم می کند.

با استفاده از سامانه پکس دیگر نیازی به پرونده کاغذی، بازیابی یا حمل و نقل فیلم های رادیولوژی و … نیست. سیستم پکس PACS به بیمارستان ها، کلینیک ها و … این امکان را می دهد تا انواع تصاویر را به صورت داخلی و خارجی ضبط، ذخیره، مشاهده و به اشتراک بگذارند.

سامانه پکس PACS  از چهار مولفه اصلی تشکیل شده است:

 • ابزارهای تصویربرداری
 • یک شبکه امن برای انتقال اطلاعات بیمار
 • ایستگاه های کاری برای تفسیر و بررسی تصاویر
 • بایگانی برای ذخیره و بازیابی تصاویر و گزارش ها

با استفاده از فناوری وب موجود و در حال ظهور، پکس توانایی دستیابی به موقع و کارآمد به تصاویر، تفسیرها و داده های مرتبط را دارد و همچنین موانع تصویربرداری سنتی مبتنی بر فیلم که شامل: بازیابی، توزیع و نمایش تصویر می شود را از بین می برد.

مزایای سامانه پکس PACS

 

مزایای سیستم پکس PACS

مزایای سیستم پکس PACS

سیستم پکس مزایای بسیار دارد که ما در ادامه تعدادی از آن ها را توضیح می دهیم. امروزه بیمارستان ها، کلینیک ها و… نرم افزار PACS را به عنوان یکی از تجهیزات اصلی در نظر می گیرند، زیرا مزایای زیر را به همراه دارد:

پکس، جایگزین نسخه های چاپی

سامانه پکس جایگزین ابزارهای چاپی برای مدیریت تصاویر پزشکی مانند، بایگانی فیلم می باشد. ذخیره سازی دیجیتال با استفاده از سیستم پکس، علاوه بر ایجاد دسترسی فوری به تصاویر قبلی موجود در مراکز تصویربرداری، در کاهش هزینه ها و کاهش فضای مورد استفاده برای بایگانی فیلم و تصویر داده ها تاثیر بسزایی دارد.

قابلیت ادغام با سایر نرم افزارها

سیستم پکس بیمارستان قابلیت به اشتراک گذاری تصاویر رادیولوژی با سایر سیستم های اتوماسیون پزشکی مانند: سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) ، پرونده پزشکی الکترونیک (EMR) ، پرونده الکترونیک سلامت (EHR)، نرم افزار مدیریت عمل ، سیستم اطلاعات رادیولوژی(RIS)  و … فراهم می کند.

تجزیه و تحلیل و مشاهده پیشرفته

تصویربرداری دیجیتالی، یکی از مزایای اصلی نرم افزار PACS است که به تکنیسین ها این امکان را می دهد تا با بزرگنمایی تصاویر بتوانند با دقت بیشتری آن ها را بررسی کنند. همچنین آن ها می توانند تصاویر را به گونه ای دستکاری کنند که امکان مشاهده و تجزیه و تحلیل بهتر تصاویر برای پزشک فراهم شود و به تشخیص بیماری کمک کند.

بهبود مدیریت داده ها

یکی دیگر از مزایای سیستم پکس این است که کارایی مدیریت داده را بهبود می بخشد و تعداد قابل توجهی از تصاویر تکراری را کاهش می دهد، زیرا همه نتایج به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند.

دسترسی آسان به گزارشات و تصاویر بیمار

اصلی ترین مزیت سیستم پکس دسترسی آسان و سریع به تصاویر و گزارش های بیمار است. با استفاده از سامانه پکس امکان دسترسی و مشاهده گزارش های رادیولوژی در خارج از بیمارستان توسط پزشک فراهم شده است.

نرم افزار کاربر پسند

مزیت برجسته نرم افزار PACS این است که استفاده از آن بسیار آسان است و کیفیت مراقبت از بیمار را در مراکز درمانی افزایش می دهد.

چگونه نرم افزار PACS به شما کمک می کند؟

 

تشخیص بهتر بیماری با کمک سیستم پکس

تشخیص بهتر بیماری با کمک سیستم پکس

 

در ادامه، مزایای استفاده از سیستم های پکس را برای تکنسین ها، پزشک، بیمار و همچنین بیمارستان به صورت خلاصه بیان می کنیم.

تکنسین رادیولوژی:

 • دسترسی بهتر به سوابق گذشته و فعلی بیمار
 • یکپارچگی پرونده و افزایش سرعت بازیابی
 • بهبود فرآیند کاری و افزایش سرعت

پزشک:

 • مدیریت بهتر در درمان بیمار / مداخله زودتر
 • تشخیص بهتر بیماری
 • کاهش زمان ویزیت

بیمار:

 • زمان معاینه کوتاه تر
 • نیاز کمتر به بازپس گرفتن تصاویر
 • کاهش مراجعات بیمار به بیمارستان برای معاینات مجدد
 • کاهش تابش اشعه ایکس از تجهیزات رادیولوژی

بیمارستان:

 • ارتباط بهتر با پزشکان
 • مدیریت بهتر بیمارستان
 • بهبود روحیه کارکنان به دلیل کاهش فشار کاری
 • آموزش بهتر به دانشجویان از طریق دسترسی به فایل های تصویری آنلاین و فایل های آموزشی دیجیتال
 • کاهش هزینه های حقوقی به دلیل سوء مدیریت در از دست دادن تصاویر ، نداشتن سابقه بیمار و …

کدام ابزارهای تصویربرداری، توسط نرم افزار PACSمدیریت می شوند؟

اکثر سیستم های پکس تصاویر مربوط به ابزارهای مختلف تصویربرداری پزشکی، از جمله سونوگرافی، تشدید مغناطیسی (MR) ، تصویربرداری پزشکی هسته ای، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ، توموگرافی کامپیوتری (CT) ، آندوسکوپی (ES) ، ماموگرافی (MG) ، رادیوگرافی (DR) ، رادیوگرافی کامپیوتری (CR) ، هیستوپاتولوژی و … را ذخیره و مدیریت می کنند. علاوه بر بخش رادیولوژی، بخش های دیگر بیمارستان ها مانند: قلب، انکولوژی، ارتوپدی و حتی آزمایشگاه که در حال ایجاد تصاویر پزشکی هستند، می توانند توسط سیستم پکس کنترل شوند.

ترکیب نرم افزار PACS با نرم افزار RIS

نرم افزار رادیولوژی RIS، وابستگی زیادی به نرم افزار پکس دارد. سیستم PACS اغلب در کنار RIS (radiology information system) مستقر می شود. RIS برای تعیین وقت مراجعات بیمار و ثبت سابقه رادیولوژی بیمار استفاده می شود، اما PACS بیشتر بر روی ذخیره و بازیابی تصویر تمرکز دارد.

سخن آخر

امروزه به معنای واقعی کلمه، سیستم پکس، بازی را برای سازمان های ارائه دهنده خدمات سلامت تغییر داده است. این ابزار بسیار ارزشمند به پزشکان این امکان را می دهد که گزارشات تصویربرداری پزشکی را به راحتی و به صورت الکترونیکی به اشتراک بگذارند و به یک سیستم استاندارد در بیمارستان ها و مراکز درمانی تبدیل شوند.

همان طور که در مقاله اشاره کردیم سامانه پکس دارای مزایای بسیاری است و به همین دلیل افزایش تعداد تقاضا برای نصب نرم افزار پکس بیمارستان از سمت بیمارستان ها تعجب آور نیست.

با پیشرفت فناوری تمام نرم افزارها بروز شده و امکانات زیادی برای افزایش کارایی، به آن ها اضافه می شود. در صورت داشتن هرگونه سؤال می توانید با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا شما را درباره ی انتخاب یک نرم افزار کارآمد و مناسب راهنمایی کنیم.

برای مشاهده بروشور سیستم جامع پکس کوشان تک روی لینک کلیک کنید.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منابع: وب سایت PeekMed

         وب سایت Advanced Data Systems Corporation

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین