مهم ترین تفاوت های EMR و EHR چیست؟

مهم ترین تفاوت های EMR و EHR چیست؟

در سال های اخیر، استفاده از EHR (پرونده الکترونیک سلامت) و EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) در بیمارستان ها، کلینیک ها و… افزایش یافته است، زیرا این نرم افزارها علاوه بر ارائه خدمات با کیفیت، به افزایش درآمد نیزکمک می کنند. بسیاری از افراد نرم افزار  EHR و EMR را یکسان می دانند، اما تفاوت های مهمی وجود دارد که در این مقاله از مجله کوشان تک به آن اشاره می کنیم.

EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) چیست؟

 

مزایای EMR

مزایای EMR

EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) معادل دیجیتالی سوابق پزشکی کاغذی است. سازمان های ارائه دهنده خدمات درمانی، به دلیل وجود مقادیر زیاد و رو به رشد سوابق کاغذی و همچنین امکان خطا هنگام ورود اطلاعات بیمار، از سوابق الکترونیک پزشکی استفاده می کنند. ذخیره اطلاعات بیمار به صورت الکترونیکی، نگرانی درباره‎ی جایگذاری نادرست، سرقت، آسیب یا دستکاری اطلاعات حساس را از بین می برد.

نرم افزار EMR به سازمان های ارائه دهنده خدمات درمانی کمک می کند تا اطلاعات بیمار را بروز و دقیق ثبت کنند و از سوی دیگر به پزشکان کمک می کند تا زمان کمتری را برای ثبت اطلاعات صرف کنند، در نتیجه به آن ها فرصت بیشتری را برای تمرکز بر روی تعامل با بیمار ارائه می دهد و خطاهای ناشی از دست خط و خوانایی را به طور کلی از بین می برد.

EMR به پزشکان این امکان را می دهد تا اطلاعات مربوط به سوابق بیماران را به صورت آنلاین در اختیار داشته باشند و آن ها را به دقت بررسی کنند.

یکی از کاربردهای مهم EMR ، شامل مشخص کردن بیمارانی است که برای غربالگری پیشگیرانه، واکسیناسیون یا معاینه باید به پزشک مراجعه کنند و ابزاری مفید برای بررسی کیفیت مراقبت از بیمار هستند، اما به راحتی اجازه انتقال اطلاعات به سایر سازمان های ارائه دهنده خدمات درمانی را نمی دهند.

به طور کلی استفاده از EMR در مقایسه با سوابق پزشکی کاغذی مزایای زیر را به همراه دارد:

 • بررسی مؤثر داده ها
 • بهبود مراقبت از بیمار
 • تأمین امنیت داده های حساس
 • یادآوری برای غربالگری و معاینه بیمار

EHR  (پرونده الکترونیک سلامت) چیست؟

اندکی پس از تهیه پرونده الکترونیک پزشکی، ارائه دهندگان خدمات سلامت دریافتند که جای پیشرفت در این حوزه وجود دارد و به همین دلیل نرم افزار (EHR)  طراحی شد. پرونده الکترونیک سلامت (EHR) علاوه بر موارد بیشتر، اهداف مشابه EMR را نیز برآورده می کند. همچنین پرونده الکترونیک سلامت با جمع آوری اطلاعات از چندین پزشک، تمرکز بیشتری بر روی بیمار دارد. ارائه دهندگان خدمات سلامت می توانند با استفاده از این نوع نرم افزار به راحتی اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

سیستم های EHR برای ارتقا قابلیت همکاری طراحی شده اند و به پزشکان  این امکان را می دهند که داده های بیمار را در لحظه مشاهده و بروز کنند و یا در اختیار پزشکان دیگر قرار دهند. در نتیجه ،EHR تصویری بسیار گسترده از وضعیت سلامت بیمار ایجاد می کند و می تواند اطلاعات را از هر یک از پزشکان درگیر در درمان بیمار را جمع آوری کند، در حالی که EMR ، توسط ارائه دهندگان خدمات سلامت مستقل استفاده می شود و اغلب بر روی یکی از شرایط خاص پزشکی بیمار تمرکز دارد.

EHR  از طریق مختلف به سازمان شما کمک می کند و مزایای بی شماری را ارائه می دهد که در زیر ذکر شده است :

 • تبادل اطلاعات به روز شده در کمترین زمان
 • دسترسی به ابزارهای تصمیم گیری
 • سابقه پزشکی کامل هر بیمار
 • بهبود سلامت جمعیت

برای مشاهده بروشور پرونده الکترونیک سلامت کوشان تک کلیک کنید.

تفاوت EHR  و EMR چیست؟

اگر به اصطلاح “پزشکی” در مقابل اصطلاح “سلامت” فکر کنید، به راحتی می توانید تفاوت بین EMR و EHR را به خاطر بسپارید. پرونده الکترونیک پزشکی (EMR)  توسط بیمارستان ها و کلینیک ها ایجاد می شود و می تواند به عنوان منبع اطلاعاتی برای EHR باشد. EMR سابقه پزشکی بیمار را نمایش می دهد، در حالی که پرونده الکترونیک سلامت (EHR) گزارش مفصل تری از سلامت کلی بیمار را ارائه می دهد.

از تفاوت هایEHR  وEMR  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اطلاعات بیمار توسط EMR درخارج از کلینیک قابل اشتراک گذاری نمی باشد. اما EHR اجازه می دهد تا دیگر مراکز درمانی و بهداشتی نیز  به اطلاعات بیمار دسترسی داشته باشند.
 • پرونده های الکترونیک سلامت معمولاً از ابزارها و ویژگی های بیشتری برخوردار هستند و اطلاعات بیشتری از سابقه پزشکی بیمار نسبت به EMR ارائه می دهند.

مزایای کلیدی  EHR و EMR

 

EHR و EMR بیمار را به مشارکت بیشتر تشویق می کند

EHR و EMR بیمار را به مشارکت بیشتر تشویق می کند

در حالی که این دو نوع نرم افزار تفاوت هایی با یکدیگر دارند، اما مزایای زیادی برای هریک وجود دارد و انتظار می رود که هردو باعث مراقبت های درمانی کارآمدتر و کم هزینه تر شوند. در ادامه برخی از شناخته شده ترین مزایای مربوط به EHR و EMR را بیان می کنیم.

 • نرم افزار EHR و EMR با بروز نگه داشتن اطلاعات به کاهش تعداد خطاهای پزشکی و بهبود مراقبت های درمانی کمک می کنند.
 • هر دو نرم افزار با جلوگیری از انجام آزمایش های تکراری، در وقت و هزینه های بیماران صرفه جویی می کنند.
 • EHR و EMR بیمار را به مشارکت بیشتر تشویق می کند، که به نوبه خود به ترویج سبک زندگی سالم و دانش پزشکی کمک می کند.
 • داشتن اطلاعات کامل و بروز از بیمار، می تواند به تشخیص و درمان دقیق تر کمک کند.

چگونه انتخاب کنیم؟

فرآیند انتخاب نرم افزار پزشکی، دقیقاً مانند هر نرم افزار دیگری، اغلب یک فرآیند گیج کننده و زمان بر است. یک روش کارآمد برای دانستن اینکه کدام ابزارها و ویژگی ها را می خواهید و کدام یک مورد دلخواه نیستند، دریافت اطلاعات و مشورت با کارکنانی است که از این نرم افزار استفاده خواهند کرد و همچنین در نظر گرفتن خواسته ها و نیازهای منحصر به فرد بیمارستان یا کلینیکی است که اداره می کنید.

اگر مرکز درمانی شما نیاز به اشتراک گذاری منظم اطلاعات با سایر ارائه دهندگان خدمات سلامت دارد، استفاده از فناوری EHR یک تصمیم عالی است. به عنوان مثال، اگر بیمارستان یا کلینیک شما به طور منظم بیماران را برای آزمایش یا مشاوره به متخصصانی خارج از سازمان معرفی می کند، داشتن یک پرونده الکترونیک سلامت برای هر بیمار بسیار مفید است.

از طرف دیگر، اگر بیمارستان یا کلینیک شما مستقل و متمرکز بر درمان بیماری های خاصی می باشد، پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) می تواند برای ارائه خدمات کارآمدتر، یک گزینه مناسب باشد.

به یاد داشته باشید بسیاری از متخصصان، امروزه از این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می کنند، بنابراین اگرچه EHR و EMR با هم متفاوت هستند اما مهمترین نکته، یافتن مناسب ترین گزینه برای بیمارستان یا کلینیک شماست تا بتوانید خدمات با کیفیت تر با هزینه کمتر در اختیار بیماران قرار دهید.

در آخر

هدف از طراحی پرونده الکترونیک پزشکی، تشخیص و درمان بیماری و کمک به پزشک معالج است که توسط بیمارستان ها، کلینیک ها و … ارائه می شود. اما پرونده الکترونیک سلامت بسیاری از کارهای مشابه را انجام می دهد، در حالی که به طور خاص برای تبادل اطلاعات با سایر ارائه دهندگان خدمات درمانی طراحی شده است.

هنوز در انتخاب مناسب ترین نرم افزار نگران هستید؟می توانید سؤالات خود را با ما در کوشان تک درمیان بگذارید تا در انتخاب گزینه مناسب همراه شما باشیم.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی 

منبع: وب سایت SelectHub

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین