چرا مراکز تصویربرداری از دو نرم افزار پکس و سیستم اطلاعات رادیولوژی استفاده می کنند؟

چرا مراکز تصویربرداری از دو نرم افزار پکس و سیستم اطلاعات رادیولوژی استفاده می کنند؟

مراکز تصویربرداری و رادیولوژی امروزه با استفاده از انواع نرم افزارهای پیشرفته، بسیار سریعتر و دقیق تر از گذشته به تشخیص و درمان بیماری ها کمک می کنند. در این مقاله از مجله کوشان تک درباره ی دو نرم افزار پزشکی شناخته شده برای اکثر رادیولوژیست ها و پزشکان یعنی نرم افزار پکس (PACS) و سیستم اطلاعات رادیولوژی (RIS) صحبت می کنیم و خواهیم گفت که چرا استفاده از این دو نرم افزار، می تواند برای رادیولوژیست ها، پزشکان، بیمارستان ها و بیماران آن ها سودمند باشد.

نرم افزار پکس PACS

سیستم بایگانی و ارتباط تصویر پکس (PACS)، یک فناوری تصویربرداری پزشکی است که برای ذخیره سازی تصاویر رادیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم دارای مزایای بسیار زیادی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جلوگیری از مفقود شدن و تکرار تصویربرداری

بسیاری از بیمارستان ها گزارش داده اند که معمولا حدود 20٪ از فیلم های رادیولوژی با گذشت زمان از بین می روند و این حوادث مشکلات جدی را برای بیمارستان ها به همراه دارد. اما هنگامی که یک عکس رادیولوژی با استفاده از سیستم پکس بدست می آید، نمی توان آن را گم کرد، دزدید، یا به اشتباه از بین برد. بنابراین، تصاویر پس از نصب پکس (PACS) همیشه در دسترس هستند و علاوه بر این، هیچ کدام از وقت های بیماران لغو نمی شود و هیچ تصویر برداری تکرار نمی شود. همچنین عکس های رادیولوژی هرگز مفقود نمی شوند و در نتیجه وقت پزشكان یا سایر كاركنان بهداشتی برای پیدا کردن فیلم های گمشده، تلف نمی شود. تصاویر در هر زمان از شبانه روز و در هر کجای بیمارستان برای مشاهده در دسترس هستند.

اشتراک گذاری تصاویر در هر زمان با کمک نرم افزار پکس

با استفاده از سیستم پکس می توان به صورت همزمان چند عکس را در چند مکان مشاهده کرد، در حالی که عکس های معمولی فقط به صورت فیزیکی و در یک مکان و یک زمان وجود دارند. به عنوان مثال، رادیولوژیست می تواند تصاویر بیمار را با پزشک در بخش اورژانس به اشتراک بگذارد، در حالی که هر دو پزشک تصاویر را مشاهده می کنند و هنوز هیچ یک از آن ها بخش خود را ترک نکرده اند.

دسترسی سریع و آسان به تصاویر و سوابق

پایگاه داده پکس این اطمینان را به ما می دهند که همه تصاویر هنگام معاینه به صورت خودکار و صحیح گروه بندی و برچسب گذاری می شوند و با استفاده از انواع معیارها، مانند: نام، شماره بیمارستان، تاریخ، پزشک مراجعه کننده و … به راحتی قابل بازیابی هستند.تمام مطالعات تصویربرداری از یک بیمار بلافاصله در پکس (PACS) قابل دسترسی است و این ویژگی به خصوص هنگام تشخیص بیماری مفید می باشد زیرا پزشک می تواند به راحتی سوابق قبلی و جدید بیمار را باهم مقایسه کند و به درستی تشخیص دهد.

بررسی دقیق تر تصاویر با نرم افزار پکس

 

بررسی دقیق تر تصاویر با نرم افزار پکس

بررسی دقیق تر تصاویر با نرم افزار پکس

 

کار با تصاویر برروی مانیتورها باعث می شود تا طیف وسیعی از ابزارهای رایانه ای برای دستکاری و پردازش تصاویر در دسترس باشند. تغییر عرض و سطح کنتراست باعث می شود که بافت نرم و ساختارهای استخوانی به خوبی در معرض دید قرار بگیرند. بنابراین مقدار اطلاعاتی که می توان از یک تصویر استخراج کرد، افزایش می یابد و این یک ویژگی کاربردی و قابل توجه است.

صرفه جویی در هزینه ها

پکس (PACS)برخی صرفه جویی های اقتصادی مستقیم از جمله عدم هزینه برای تهیه فیلم، بسته های فیلم، مواد شیمیایی برای پردازش فیلم، پس انداز حقوق کارمندان مانند: تکنسین های اتاق تاریک و کارمندان تشکیل پرونده و بایگانی فیلم را فراهم می کند. کاهش هزینه ها و صرفه جویی یکی از اهداف استفاده از سیستم پکس به جای سیستم های رادیولوژی معمولی است. مزیت واقعی PACS در بیمارستان ها ، افزایش چشمگیر کارایی مدیریت داده است.

چشم انداز نرم افزار پکس

یکی از مهمترین پیشرفت های پکس (PACS) استفاده از فناوری مرورگر وب برای دسترسی به تصاویر از سرور کوتاه مدت پکس و نمایش آن ها در رایانه های شخصی بوده است. این یک روش ارزان و آسان برای بررسی تصاویر رادیولوژی و بدون نیاز به ایستگاه های کاری تخصصی بررسی پکس، فراهم کرده است. این امر همچنین توسعه فناوری رادیولوژی از راه دور (teleradiology) را تسهیل کرده است که به موجب آن پزشکان می توانند در زمان های اضطراری تصاویر را از خانه های خود مرور کنند یا در شرایط دشوار از نظر پزشک ارشد بهره مند شد.

سیستم اطلاعات رادیولوژی (RIS)

سیستم اطلاعات رادیولوژی (RIS) یک سیستم نرم افزاری شبکه ای برای مدیریت تصاویر پزشکی و داده های مرتبط است. RIS به خصوص برای پیگیری وقت های رادیولوژی و بررسی اطلاعات صورتحساب بسیار مفید است و غالباً همراه با PACS برای مدیریت بایگانی تصاویر، ثبت سوابق و صورتحساب ها استفاده می شود.

مزایایی RIS

 

استفاده کمتر از کاغذ، با کمک سیستم اطلاعات رایولوژیRIS

استفاده کمتر از کاغذ، با کمک سیستم اطلاعات رایولوژیRIS

 

سیستم اطلاعات رادیولوژی یا RIS به پرسنل شما کمک می کند تا کاغذ کمتری، برای هر بیمار تحت معالجه استفاده کنند. یکی دیگر از جنبه های مهم RIS این است که کارمندان شما می توانند در مقایسه با استفاده از کاغذ قرار ملاقات ها را بسیار سریعتر تنظیم کنند.

در صورت استفاده از این نرم افزار، گردش کاری پرسنل رادیولوژی سرعت بیشتری خواهد گرفت و برای اولین بار، می توانید گزارشات و تصاویری که امروز گرفته شده است را با گزارشات و تصاویر گذشته مقایسه و بررسی کنید.

یکی دیگر از مزایای  RISبه اشتراک گذاشتن اطلاعات با مشاوران و دیگر پزشکان است البته با این فرض که بخش IT شما پروتکل های شبکه ای مناسب را ایجاد کرده باشد.

سیستم های RIS همچنین می توانند از دسترسی افراد غیر مجاز به اطلاعات بیمار جلوگیری کنند و به خوبی از آن ها محافظت کنند .

افزایش درآمد

مزایای که بسیاری از افراد در نظر نگرفته اند این است که شما می توانید با استفاده از  RIS  ببینید بیمار قرار است برای قرار ملاقات مراجعه کند یا خیر. این ویژگی نه تنها در بهبودی بیمار، بلکه در نتیجه کار شما نیز تأثیر می گذارد. عدم تعیین وقت ملاقات های معمول به دلیل اینکه جزئیات به نوعی در سیستم گم شده اند، می تواند باعث کاهش درآمد متوسط ​​شما شود.

بررسی سریعتر داده ها

بدون RIS ، تیم شما زمان بیشتری را صرف پیگیری پیشرفت هر بیمار، از تشخیص تا درمان خواهد کرد. برای افرادی که در سازمان شما هستند و وظیفه دارند به طور منظم گزارش تهیه کنند، انجام این کار با RIS بسیار آسان تر است.

عضوی از تیم خود را در نظر بگیرید که باید گزارش های هفتگی درباره موضوعاتی مانند: تعداد بیمارانی که توسط هر پزشک تیم شما ویزیت می شود؟ ، بیشتر بیماران از کدام مناطق مراجعه می کنند؟ و … تهیه کند. RIS می تواند نقش مهمی در بدست آوردن این اطلاعات به صورت دقیق و سریع ایفا کند.

سخن آخر

مراکز تصویربرداری که همچنان با استفاده از یک سیستم مبتنی بر کاغذ قدیمی کار می کنند، به راحتی نمی توانند با همتایان مدرن خود که در جدیدترین سیستم های رایانه ای و نرم افزاری سرمایه گذاری کرده اند، رقابت کنند. بنابراین اگر تصمیم دارید که همچنان در مسیر برنده شدن باقی بمانید، باید هرچه سریعتر سیستم های تصویربرداری و رادیولوژی خود را با استفاده از نرم افزار پکس PACS بروز کنید. برای انتخاب بهترین و کاربردی ترین گزینه با ما در کوشان تک تماس بگیرید.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منبع: وب سایت BMJ

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *