راهنمای خرید سیستم پکس برای مراکز درمانی

راهنمای خرید سیستم پکس برای مراکز درمانی

با روند رو به افزایش دنیای سلامت به سمت خدمات دیجیتالی، مراکز درمانی، فعالانه به دنبال راه هایی برای بهبود خدمات، مدیریت کارآمد گردش کاری، پردازش مؤثر حجم فزاینده داده های دیجیتال و تجزیه و تحلیل آن ها هستند. یکی از خدمات دیجیتالی کارآمد در مراکز درمانی، سیستم بایگانی و ارتباطات تصاویر پزشکی(PACS) است. با خرید سامانه پکس می توانید تصاویر پزشکی را با سریع‌ترین و مطمئن‌ترین روش ممکن، نمایش، ضبط، ذخیره و اشتراک‌گذاری کنید.

خرید سیستم پکس یک راهکار مناسب برای بهبود عملیات تصویربرداری پزشکی

سیستم پکس (سیستم بایگانی و ارتباطات تصاویر پزشکی) یک فناوری تصویربرداری پزشکی است که ذخیره و دسترسی به تصاویر دیجیتالی به دست آمده با روش های تصویربرداری را فراهم می کند و به یک ابزاری حیاتی برای رادیولوژیست‌ها تبدیل شده است.

نرم افزار PACS، تصاویر و گزارشات دیجیتال را به صورت الکترونیکی ارسال می کند، که نیاز به پرونده سازی، بازیابی و حمل و نقل دستی ژاکت های فیلم را از بین می برد.

با خرید سیستم پکس چه تصاویری را دریافت می کنید؟

مدیریت انواع مختلف تصاویر پزشکی با خرید سیستم پکس

مدیریت انواع مختلف تصاویر پزشکی با خرید سیستم پکس

سیستم پکس به عنوان یک ابزار همه کاره در مدیریت انواع مختلف تصاویر پزشکی تولید شده از دستگاه های تصویربرداری متعدد از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

 • سونوگرافی
 • تشدید مغناطیسی (MR)
 • تصویربرداری پزشکی هسته ای
 • توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)
 • توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • آندوسکوپی (ES)
 • ماموگرافی (MG)
 • رادیوگرافی دیجیتال (DR)
 • رادیوگرافی صفحه فسفری
 • و …

چهار جزء اساسی یک سامانه پکس

سیستم های دریافت تصاویر: این سیستم ها دیجیتالی کردن تصاویر، تبدیل به فرمت استاندارد (DICOM) و پیش پردازش تصاویر (به عنوان مثال، تغییر اندازه، حذف پس زمینه، کالیبراسیون جهت) را تسهیل می کنند.

شبکه‌های ارتباطی: این شبکه ‌ها انتقال سریع داده‌های پزشکی بین تمام اجزای داخلی محیط سامانه پکس و سایر برنامه ‌های کاربردی خارجی را امکان‌پذیر می‌کنند و نقش کلیدی در انتقال داده‌ها به مکان‌های دیگر دارند.

آرشیو و سرور: هر گونه اطلاعات بیمار و فایل های تصویربرداری در سیستم پکس بایگانی می شود. ذخیره سازی و بایگانی داده ها از طریق دو جزء اصلی سرور مدیریت می شود: سیستم بایگانی و دیتابیست (پایگاه داده). این سیستم، تصاویر و داده‌های PACS را یکپارچه، استاندارد و بایگانی می‌کند تا در یک انبار دیجیتالی مرکزی، قابل اشتراک گذاری و قابل دسترسی باشد. به این ترتیب، می‌توانید گروه‌های ذخیره‌سازی را که از سیستم‌های PACS بخش‌های مختلف مراکز درمانی مانند PACS رادیولوژی می‌آیند، یکپارچه و دریک انبار داده ذخیره کنید.

ایستگاه های نمایش تصاویر : ایستگاه های نمایشگر، نقاط کلیدی برای فعال کردن تفاسیر بالینی تصاویر تولید شده از طریق دستگاه های متعدد هستند. با استفاده از آن ها، رادیولوژیست ها و پزشکان می توانند تشخیص اولیه را تعیین کنند. توابع اصلی پردازش تصاویر ارائه شده توسط ایستگاه های نمایشگر شامل دسترسی، دستکاری، ارزیابی و مستندسازی است.

سیستم پکس چگونه کار می کند؟

ساختارهای متوالی در حصول اطمینان از عملکرد سیستم پکس در اوج دقت و کیفیت مهم هستند. این ترکیب از سه ساختار اصلی تشکیل شده است:

سرور اصلی: این سرور در قلب عملکرد سامانه پکس به طور کامل قرار دارد و مسئول ارتباط با ساختار پایگاه داده، رابط RIS، ورودی و خروجی فرمت تصاویر دایکام ، سرورهای وب و سایر زیرساخت های توزیع تصاویر مرتبط است.

پایگاه داده: تمام اطلاعات مربوط به عملکرد یک نرم افزار PACS، از جمله اطلاعات بیمار (به عنوان مثال، یادداشت ها، گزارش ها، معاینات و غیره) در اینجا ذخیره می شود.

HL7 (سطح هفتم سلامت ، استاندارد بین المللی تبادل اطلاعات در علوم پزشکی می باشد.): بخشی از سرور که تمام اطلاعات تولید شده توسط RIS را دریافت کرده و سپس آن را در سیستم بایگانی تصاویر و ارتباطی توزیع می کند.

سامانه پکس که مسئولیت ذخیره و فشرده سازی فایل های تصویربرداری DICOM را بر عهده دارد، ساختار یکپارچه دیگری دارد که به دو زیر شاخه تقسیم می شود. «Full fidelity» تضمین می‌کند که تصاویر DICOM با استفاده از نسبت فشرده‌سازی کمتر بدون کاهش کیفیت ذخیره می‌شود. “Clinical” تصاویر را با استفاده از نسبت فشرده سازی بالاتر برای ساده کردن اندازه فایل به منظور به حداقل رساندن فضای سرور بهینه می کند.

کاربردهای اصلی نرم افزار  PACS

کاربردهای اصلی سیستم پکس

کاربردهای اصلی سیستم پکس

چهار کاربرد اصلی سامانه پکس عبارتند از:

جایگزین عکس های چاپی: این روش طراحی شده است که جایگزین مدیریت تصاویر پزشکی نسخه های چاپی سنتی (به عنوان مثال، آرشیو فیلم و غیره) باشد.

دسترسی از راه دور: معماری اصلی سامانه پکس به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت‌های مشاهده و گزارشات خارج از مرکز را فراتر از محدوده سیستم‌های مرسوم فراهم ‌کند و در عین حال امکان دسترسی از راه دور را  همزمان به اطلاعات مشابه توسط متخصصان مراکز درمانی مستقر در مناطق مختلف تسهیل ‌کند.

پلتفرم یکپارچه سازی تصاویر الکترونیکی: به عنوان یک پلتفرم الکترونیکی به عنوان رابط تصاویر رادیولوژی بین سیستم های اتوماسیون پزشکی مختلف از جمله پرونده الکترونیک پزشکی (EMR)، سیستم اطلاعات رادیولوژی (RIS)، سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) و داشبوردهای مدیریتی، عمل می کند.

مدیریت گردش کار رادیولوژی: توسط پرسنل رادیولوژی برای مدیریت گردش کار مربوط به معاینات بیمار استفاده می شود.

مزایای کلیدی خرید سیستم پکس

مزایای کلیدی خرید سیستم پکس

مزایای کلیدی خرید سیستم پکس

مزایا برای مراکز درمانی:

از دیدگاه مراکز درمانی، خرید سامانه پکس مزایایی را ارائه می‌دهد که به سازمان‌ها در دستیابی به اهداف رشد کسب ‌وکار و همچنین بهینه‌سازی مدل‌های مراقبت از بیمار کمک می‌کند. چهار مزیت کلیدی عبارتند از:

 • این نرم افزار کاربر پسند و مقیاس پذیر است. فناوری پشت این پلتفرم به آن اجازه می دهد تا قابل تنظیم باشد و به راحتی در هر سیستم خودکار، اعم از RIS، HIS یا EMR ادغام شود. به لطف مقیاس پذیری ذاتی پلتفرم دیجیتال، نرم افزار PACS می تواند همراه با یک سازمان رشد کند.
 • گزارش ها و تصاویر بیمار به راحتی قابل دسترس هستند. با کمک سامانه پکس در رادیولوژی، می توان به طور یکپارچه از هر کجا و در هر زمان حتی از گوشی های تلفن همراه که برای پزشکان ایده آل است، به نتایج دسترسی داشت. همچنین می توان اطلاعات را به صورت الکترونیکی در سایر امکانات به اشتراک گذاشت که امکان تشخیص از راه دور، مشاوره و مراقبت را فراهم می کند.
 • مشاهده و تجزیه و تحلیل تصاویر بهبود یافته است. با استفاده از نرم افزار PACS در رادیولوژی، تکنسین ها می توانند به راحتی تصاویر را واضح تر تولید کنند که به پزشکان در تشخیص موثرتر کمک کنند.
 • مدیریت داده ها بهبود یافته و کارآمدتر است. از طریق کاهش اقدامات تکراری، یکپارچگی داده ها حفظ می شود و امکان دقت و کیفیت ثابت داده ها را فراهم می کند. همچنین پزشکان می‌توانند به راحتی به تصاویر قبلی دسترسی پیدا کنند تا تاریخچه زمانی رادیولوژی بیمار را برای انجام مقایسه ‌های مطالعاتی مشخص کنند و همچنین با استفاده از ابزارهای موجود در سامانه پکس با اعمال تغییراتی بر تصاویر، می توانند تشخیص مناسب تری داشته باشند.

مزایا برای بیماران:

استفاده از نرم افزار PACS رادیولوژی برای ساده کردن گردش کار مراکز درمانی و بهینه سازی ارائه مراقبت از بیمار می تواند به مزایای کلیدی برای بیماران تبدیل شود:

 • دریافت سریعتر تشخیص. معاینات و آزمایشات را می‌توان در هر مکانی انجام داد و سپس تصاویر و گزارش‌ها را به صورت الکترونیکی در اختیار تیم‌های بالینی قرار داد که در نتیجه، می توان فاصله زمانی بین معاینه و تشخیص را حذف کرد.
 • مراقبت جامع تری دریافت کنید. با استفاده از داده‌ها و تصاویر با کیفیت بالا که از طریق سیستم در دسترس قرار می‌گیرند، پزشکان دید کاملی از تاریخچه پزشکی بیمار دریافت می‌کنند که نتیجه آن تشخیص دقیق‌تر و ارائه مراقبت جامع‌تر است.
 • دسترسی آسان به اطلاعات پزشکی. بیماران می توانند به راحتی به تصاویر و گزارش های پزشکی خود دسترسی داشته باشند، که آنها را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد کیفیت مراقبت خود بگیرند و فعالانه با تیم سلامت خود همکاری کنند.

ادغام نرم افزار PACS با سیستم اطلاعات رادیولوژی (RIS)

مراکز درمانی که به دنبال بهبود بهره وری و استفاده حداکثری از منابع رادیولوژی خود هستند، به راه حل یکپارچه سازی نرم افزار PACS و RIS روی خواهند آورد. با ادغام این دو، شما اساساً بهترین ها را از ترکیب دو سیستم دریافت خواهید کرد و در عین حال خدمات به پزشکان و بیماران را بهینه می کنید. اما چه مزایایی به همراه دارد؟

مزایای برتر ادغام RIS  و PACS

داشتن یک نرم افزار PACS و RIS یکپارچه به بیمارستان کمک می کند تا اجرای حیاتی ترین عملکردها را مانند صورتحساب، ثبت سفارش و ردیابی بیمار را ساده کند.

برخی از مزایای کلیدی ترکیب این دو نرم افزار عبارتند از:

مدیریت زمان: شناسایی راه‌ هایی برای اجرای سریع‌تر و روان‌تر عملیات روزانه می‌تواند بازده سرمایه گذاری (ROI) کسب و کار شما را افزایش دهد. استفاده از یک راه حل واحد به روش های زیر در زمان و هزینه کارکنان شما صرفه جویی می کند:

 1. آموزش راه حل های واحد: استفاده از یک سیستم برای برآورده کردن تمام نیازهای شما، هزینه های سازمان شما را کاهش می دهد، که برای آموزش کارکنان در راه حل های متعددی که نیازهای یکسان را برآورده می سازد، صرفه جویی می کند.
 2. سهولت استفاده: می توانید داده ها را به صورت یکپارچه در این پلتفرم وارد کنید، که باعث افزایش ثبات و کاهش خطاهای کاربری می شود.

ROI   را افزایش می دهد: یک سیستم واحد پایگاه داده علاوه بر اینکه اجازه می دهد تا روان تر اجرا شود، بلکه به روش های مختلف به شما کمک می کند تا از اهداف تجاری خود پیشی بگیرید:

 1. مقرون به صرفه: هزینه یک سیستم یکپارچه بسیار کمتر از خرید یک RIS و PACS جداگانه برای مدیریت مراکز درمانی است. پس از خرید یک راه حل مقرون به صرفه برای پایگاه داده، ظرف چند ماه شاهد افزایش بازگشت سرمایه خواهید بود.
 2. ابزارهای طراحی شده برای رادیولوژی: در صورت مجهز به ابزارهای هوش تجاری، ترکیب سیستم RIS و PACS با ویژگی هایی مانند BI به شما اجازه می دهد اهداف تجاری خود را پیش ببرید و تیم شما را برای شناسایی مناطقی از گردش کار که نیاز به بررسی دارند، توانمند می سازد.

داده های ایمن و کارآمد: بخش‌ها و مراکز رادیولوژی در مقایسه با سایر بخش‌های حیاتی مراکز درمانی، حجم عظیمی از داده‌های بیمار را در اختیار دارند. ایمن و کارآمد نگه داشتن داده ها یک محرک مهم برای شما است.

با ادغام دو نرم افزار PACS و RIS، یک سیستم مبتنی بر وب خواهید داشت که اقداماتی از جمله تجربه کاربری یکپارچه، کاربران نامحدود، ایستگاه های کاری و امکانات و مدیریت، تنها توسط یک سرور انجام می شود.

در آخر

اگر به دنبال یک راه حل دیجیتالی برای کمک به ایجاد یک روش جدید یا تکامل زیرساخت های فعلی مراکز درمانی خود هستید، یک سیستم پکس در به حداکثر رساندن مدیریت گردش کار رادیولوژی، بهینه سازی کسب و کار، تضمین امنیت، یکپارچگی داده ها و ارائه موثر مراقبت از بیمار مؤثر است.

در هنگام خرید سامانه پکس باید توجه کنید که خیلی از شرکت های ارائه دهنده این سیستم با استفاده از سورس کد های آماده و تنها با اعمال تغییرات جزئی ، اقدام به ارائه یک سیستم پکس با کیفیت پایین، سرعت پایین و مشکلات دیگر نموده اند، توصیه می شود این نرم افزار را از شرکت هایی تقاضا کنید که خودشان نرم افزار PACS را از ابتدا کد نویسی و طراحی کرده و مطابق با نیازهای روز پزشکان، عرضه می نمایند. که یکی از این شرکت ها، شرکت خلاق و دانش بنیان کوشان تک می باشد و می تواند انتخاب درستی برای شما جهت خرید سیستم پکس باشد.

اگر هنوز هم برای خرید سامانه پکس مردد هستید، می توانید با تماس با کارشناسان کوشانتک سؤالات خود را مطرح کنید.

منبع: وب سایت ramsoft.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین