فواید سامانه پکس PACS برای یک کلینیک دامپزشکی

فواید سامانه پکس PACS برای یک کلینیک دامپزشکی

یک سامانه پکس مدرن می‌تواند تصاویر را از روش‌های مختلف تصویربرداری از جمله توموگرافی، اشعه ایکس، تصویربرداری تشدید مغناطیسی و سونوگرافی پردازش کند. این تصاویر با استفاده از یک فرمت استاندارد به نام تصویربرداری دیجیتال و ارتباطات در پزشکی DICOM ذخیره می‌شوند که امکان ذخیره تمامی فایل‌ها را در یک مکان مرکزی فراهم می‌کند. این نرم افزار برای بخش رادیولوژی دامپزشکی ارزشمند بوده و برای بهینه‌ سازی گردش کار در عمل ضروری می باشد. انتخاب یک نرم افزارPACS مناسب برای هر بیمارستان دامپزشکی بسیار مهم است و در طول فرآیند انتخاب باید دقت زیادی صورت گیرد. پس با ما در این مقاله از کوشان تک برای آشنایی بیشتر با کاربرد نرم افزار PACS در کلینیک دامپزشکی و مواردی که باید بدانید، همراه شوید.

ویژگی های منحصر به فرد سامانه پکس PACS برای یک کلینیک دامپزشکی

بخش قابل توجهی از یک کلینیک دامپزشکی مدرن حول محور سامانه پکس می چرخد که می تواند با مزایای زیر همراه باشد:

گردش کار مشاوره ای از راه دور: نرم افزار پکس، همکاری بین همه ذینفعان مختلف بیمارستان دامپزشکی از جمله رادیوگراف ها، رادیولوژیست ها، متخصصان، مدیران کلینیک دامپزشکی و حتی صاحبان حیوانات خانگی را آسان می کند. پزشکان می توانند درخواست های مشاوره ارسال کنند و کسانی که درخواست ها را دریافت می کنند دارای یک پلت فرم گزارش داخلی هستند. این عمل جریان کار را متحول کرده است، زیرا همه چیز را می توان در یک پلتفرم انجام داد. این برنامه آنلاین به کاربران امکان می‌دهد به صورت ۲۴ ساعته در هر پلتفرم یا دستگاهی، هر کجا که هستند، به آن دسترسی داشته باشند و نظارت بر درمان را آسان‌تر می‌کند. نرم افزار برای کار بر روی سخت‌افزار غیر اختصاصی طراحی شده‌، بنابراین معمولاً نیازی به خرید چیزی علاوه بر آنچه در حال حاضر در بیمارستان استفاده می‌شود وجود ندارد.

تصاویر و داده های قابل دسترس:

تصاویر با کیفیت و قابل دسترس با سامانه پکس PACS

تصاویر با کیفیت و قابل دسترس با سامانه پکس PACS

 

برای یک عملکرد مؤثر، یک سامانه پکس مدرن باید بتواند دسترسی، ذخیره سازی و قابلیت اشتراک گذاری داده های بیمار را بهینه کند. هر گونه ناکارآمدی اثرات منفی ایجاد می کند که منجر به از کار افتادن، عدم بهره وری کارکنان، کاهش تمرکز بر نتایج بهتر بیمار و غیره می شود. علاوه بر این، مشکلات سازگاری به دلیل نرم‌افزار اختصاصی و پروتکل‌های ذخیره‌سازی می‌تواند روند انتقال داده‌ها را بیشتر به تأخیر بیندازد. با به کار گیری نرم افزار PACS می توانید به موارد زیر دست یابید:

 • حداکثر کارایی
 • ذخیره سازی ایمن که از تصویربرداری بدون خطا استفاده می کند.
 • کاهش فضای ذخیره سازی
 • پشتیبانی منظم سیستم و به روز رسانی در ساعات غیر عملیاتی
 • پروتکل های کارآمد برای انتقال تصاویر DICOM و غیر DICOM
 • دسترسی به تصاویر در هر پلت فرم یا دستگاه و در هر زمان و هر مکان.

به این دلایل درخواست نمایش زنده از نرم افزار PACS برای اطمینان از توانایی آن در انجام کار مهم است. نمایش آنلاین تصاویر پکس می تواند گردش کار شما را به دلیل دسترسی سریعتر بهبود بخشد. همچنین می توانید به مزایای زیر دست یابید:

 • زمان کمتری به دلیل خرابی یا تصاویر غیر قابل دسترس تلف می شود.
 • تشخیص بهتر بیماری به دلیل تصاویر قابل دسترس و با کیفیت
 • ارجاعات بیشتر از سایر دامپزشکان و بیمارستان های دامپزشکی که از تجربه همکاری بهتری برخوردار بودند.
 • گردش کار بهینه منجر به نتایج بهتر و فرسودگی کمتر کارکنان می شود.

علاوه بر این ویژگی‌های پیشرفته موجود در نمایشگر تصاویر یکپارچه DICOM، مانند بازسازی دوبعدی چند سطحی، به بررسی و تشخیص شرایط کمک می‌کند. این امر کارایی تمرین و دقت تشخیصی را تا حد زیادی افزایش می دهد. همچنین این نرم افزار با سایر نمایشگرهای تصاویر سازگار با DICOM کار می کند.

گردش کار خودکار:

سامانه پکس مدرن از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و رمزگذاری برای خودکارسازی فرآیندهای روزمره استفاده می‌کند، که بر هر بخش از کلینیک دامپزشکی شما تأثیر می‌گذارد. اتوماسیون می تواند بار اداری بیش از حد کارکنان دامپزشکی را با انجام کارهای تکراری مانند زمان بندی نوبت ها، ارسال یادآوری برای بررسی ها و پیگیری ها و زمان صرف شده برای ایجاد گزارش کاهش دهد و با مزایای زیر همراه باشد:

 • کارمندان و پزشکان از زمان‌بندی، تنظیم یادآوری‌ها و ایجاد گزارش‌های دستی رها می شوند.
 • به روز رسانی خودکار سیستم در مقابل به روز رسانی دستی
 • امکان افزایش سود به دلیل زمان در دسترس بیشتر کارکنان

چه مواردی را باید قبل از خرید سامانه پکس برای کلینیک دامپزشکی خود در نظر بگیریم؟

نکات مهم جهت خرید سامانه پکس PACS

نکات مهم جهت خرید سامانه پکس PACS

 

اگر دارای یک کلینیک دامپزشکی هستید که از فناوری تصویربرداری پزشکی استفاده می کند، ممکن است با تعداد بی شماری از پیشنهادات سامانه پکس که هر کدام نسبت به دیگری مزیت هایی دارند، روبه رو شوید.

یک سیستم پکس رادیولوژی می تواند مزایای متعددی برای شما از جمله ذخیره سازی آسان، پشتیبانی و به اشتراک گذاری تصاویر را به ارمغان بیاورد. اما تشخیص اینکه کدام یک برای شما مناسب است فرآیند ساده ای نیست. هنگام خرید نرم افزار پکس باید عوامل زیادی از جمله موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. هزینه خرید نرم افزار پکس

هزینه ای که شما باید هنگام خرید نرم افزار PACS در نظر بگیرید شامل هزینه اولیه راه اندازی سامانه پکس، هزینه ارتقاء در صورت تمام شدن فضای ذخیره‌سازی، هزینه پشتیبانی، هزینه IT داخلی شما و سپس هزینه های اجتناب ناپذیر جایگزینی سیستم قدیمی می باشد، زیرا فناوری آن با اجرای سیستم پکس جدید منسوخ می شود.

 1. یک فرمت در دسترس برای تصاویر

مهمترین ویژگی که باید در یک نرم افزار PACS مناسب به دنبال آن باشید، امکان مشاهده تصاویر در حالتی است که تشخیص را تسهیل می کند. این بدان معناست که باید نرم افزار پکسی بخرید که به شما امکان می دهد تصاویر را در قالبی مناسب مشاهده کنید تا بتوانید از آنها برای تشخیص مشکلات سلامتی حیوانات استفاده کنید. برخی به شما اجازه می دهند آنچه را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

یکی از این تصمیم‌ ها انتخاب بین یک نمایشگر خاص یا سیستم تحت وب است. نمایشگر خاص پلتفرمی که ممکن است فقط روی رایانه ای با یک برند خاص عمل کند، در مقابل مرورگر وب که ممکن است روی هر سخت‌افزاری یا حتی روی تبلت یا تلفن هوشمند کار کند.

 1. پشتیبانی

یک سامانه پکس رادیولوژی مناسب مرتباً از تصاویری که به دست می آید در یک مکان امن پشتیبانی می کند، در برابر از دست دادن داده‌ها محافظت کرده و به شما امکان می‌دهد در صورت وقوع فاجعه، به سرعت تصاویر خود را بازگردانید.

 1. سازگاری فرمت ها

یک سامانه پکس دامپزشکی مناسب باید از چندین نوع تصویربرداری پزشکی از جمله تصاویر اولیه اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و اسکن‌های اولتراسوند پشتیبانی ‌کند. همه این تصاویر پزشکی در فایل های دیجیتال با وضوح بالا در فرمت تصویربرداری دیجیتال و ارتباطات در پزشکی (DICOM) ذخیره می شوند. پیروی از این استاندارد، دسترسی را برای دیگران جهت مشاهده، تشخیص و بررسی تصاویر با استفاده از سیستم ها امکان پذیر می کند.

از سوی دیگر بسیاری از ارائه دهندگان نرم افزار PACS فرمت های پیشرفته ای را اضافه می کنند که ممکن است خوب به نظر برسند، اما مشاهده تصاویر را در سایر سیستم ها تقریبا غیرممکن می کنند. اگر چنین است، ممکن است در نهایت به آن ارائه دهنده وابسته شوید.

بهتر است که سیستم پکس شما تصاویر را در قالبی ذخیره کند که با این استاندارد سازگار باشد تا بتوانید در صورت لزوم تصاویر خود را با سایر بیمارستان های دامپزشکی به اشتراک بگذارید و بتوانید تصاویر خود را به یک پلتفرم جدید انتقال دهید.

 1. به اشتراک گذاری آسان

اگر تصویربرداری پزشکی شما یک بیماری مزمن را در حیوان خانگی نشان داد، ممکن است لازم باشد این مورد را برای مدیریت بیماری به متخصص ارجاع دهید. در این مورد باید تصاویر تولید شده توسط فناوری پکس رادیولوژی را به اشتراک بگذارید.

 1. قابل دسترسی از هر کجا

اگر دارای چند کلینیک دامپزشکی هستید، باید از هر یک از آنها به تصاویر ذخیره شده در سامانه پکس دسترسی داشته باشید. اگر هر مکان، نرم افزار PACS مخصوص به خود را داشته باشد، اشتراک‌گذاری تصاویر یا تعیین محل آخرین جایی که آن حیوان خانگی درمان شده، دشوارتر می‌شود.

حتی اگر فقط یک کلینیک داشته باشید، می‌توانید به کارکنان خود از طریق تلفن همراه دسترسی به تصاویر را بدهید تا بتوانند در مواقع اضطراری بدون توجه به موقعیت خود در زمان وقوع اضطراری به آنها مراجعه کنند. افزودن انعطاف پذیری موبایل باعث افزایش خدمات و کاهش استرس دامپزشکان می شود.

 1. ذخیره سازی کافی

هنگامی که یک سیستم PACS برای کلینیک خود راه اندازی می کنید، باید فضای کافی برای تمام نیازهای تصویربرداری شما فراهم کنید. این احتمال وجود دارد که نیازهای ذخیره سازی شما با گذشت زمان افزایش یابد، بنابراین باید توانایی افزایش ظرفیت را متناسب با رشد کسب و کار خود داشته باشید.

 1. امنیت اطلاعات و تصاویر

هنگام انتخاب یک نرم افزار پکس مناسب باید امنیت اطلاعات مورد توجه قرار گیرد. امنیت اطلاعات یک جنبه حیاتی است که کلینیک دامپزشکی باید برای PACS خود روی آن سرمایه گذاری کند. به دنبال ویژگی‌های امنیتی باشید که شیوه‌های رادیولوژی دامپزشکی معمولاً به آن نیاز دارند، مانند رمزگذاری، هش کردن و الگوریتم‌های فشرده‌سازی بدون تلفات، تا از بالاترین سطح امنیت و یکپارچگی داده‌ها اطمینان حاصل کنید.

قابلیت ذخیره‌سازی تصاویر محلی و از راه دور، امنیت تصاویر را افزایش می‌دهد و در صورت بروز نقص سخت‌افزاری یا قطع اتصال به اینترنت، از ایمن بودن تصاویر اطمینان حاصل می شود. این نرم افزار از سایر نرم افزارهایی که فقط مبتنی بر فضای ابری هستند متمایز می باشد، زیرا آن ها قابلیت ذخیره سازی داده های بومی و محلی ندارند. با حفظ امنیت اطلاعات از طریق نرم افزار پکس می توان به مزایای زیر دست یافت:

 • جلوگیری از زیان مالی هنگفت ناشی از اطلاعات غیرقابل دسترس و مسائل مربوط به مسئولیت افراد
 • حفظ دسترسی به داده های بیمار
 • آرامش خاطر برای کمک به مدیران و کارکنان کلینیک دامپزشکی جهت تمرکز بر ارائه مراقبت برتر از بیمار

در آخر

رشته دامپزشکی همیشه در حال توسعه و پیشرفت است. بنابراین، شما به نرم افزار پکسی نیاز دارید که انعطاف پذیری و چابکی شما را تقویت کند تا بهترین مراقبت ممکن را ارائه دهید.

هنگام انتخاب یک نرم افزار پکس برای کلینیک دامپزشکی خود، سیستمی را انتخاب کنید که با سبک کاری شما مطابقت داشته باشد، نه اینکه نرم افزاری را راه اندازی کنید که مجبور شوید نحوه عملکرد خود را تغییر دهید. با استفاده از یک فناوری مناسب، می‌توانید از مزایای فناوری تصویربرداری پزشکی استفاده کنید تا بهترین مراقبت‌ های درمانی ممکن را برای حیوانات خانگی که تحت درمان خود قرار می‌دهید، ارائه دهید و همچنین صاحبان آنها را با تمام اطلاعات مورد نیازشان توانمند سازید.

با خرید نرم افزار پکس شرکت کوشان تک می توانید با طراحی نرم افزار PACS منحصر به فرد مطابق با نیاز های کلینیک دامپزشکی خود به اهداف از پیش تعیین شده برسید و تصمیمات پزشکی صحیحی را با سهولت، وضوح و اطمینان اتخاذ کنید. برای شروع همین امروز با متخصصان ما تماس بگیرید.

منابع: وب سایت asteris.com

وب سایت asteris.com

وب سایت purview.net

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین