HIS چیست؟ معرفی 5 نرم افزار پزشکی

HIS چیست؟ معرفی 5 نرم افزار پزشکی

افراد اغلب به چگونگی تأثیر نرم افزار مراقبت های بهداشتی بر صنعت پزشکی اهمیت نمی دهند. ممکن است بسیاری فکر کنند، “کلینیک من خوب کار می کند، چرا من باید تجهییزات ام را بروز کنم؟” اما بهتر است بدانید که HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) ، انقلابی بزرگ در مراقبت از بیمار در مقیاس جهانی ایجاد کرده است.

هر ساله، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی بیشتر و بیشتر، در حال برداشتن گام هایی برای تغییر نحوه مدیریت فرآیندهای داخلی تجارتشان می باشند. پیاده سازی نرم افزارهای پزشکی و سایر سیستم های مراقبت های بهداشتی تخصصی تاثیر چشمگیری در بهبود کیفیت خدمات و درآمد بیمارستان ها و سایر سازمان های بهداشتی و درمانی داشته اند.

اما انتخاب گزینه مناسب برای تجارت گیج کننده است. چندین دسته HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) وجود دارد و با داشتن بسیاری از این سیستم های نرم افزاری دارای قابلیت های مشابه، تشخیص سیستم مورد نیاز از دیگر سیستم ها همیشه آسان نیست. به همین دلیل ما در کوشان تک اطلاعات مقدماتی را برای کمک به شما در تجزیه و تحلیل انواع سیستم های اطلاعات بیمارستان تهیه کرده ایم.

HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) چیست؟

قبل از شروع بیایید تعریف کنیم که HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) در واقع چیست. به معنای گسترده تر، HIS کاربرد فناوری اطلاعات در مراقبت های بهداشتی است. در واقع HIS به سیستم های الکترونیکی اشاره دارد که متخصصان مراقبت های بهداشتی و گاهی بیماران برای ذخیره، به اشتراک گذاری و تجزیه و تحلیل اطلاعات بهداشتی استفاده می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از سیستم اطلاعات بیمارستان برای بهبود کیفیت و اثربخشی مراقبت های بهداشتی ضروری است و باعث افزایش سلامت فردی و عمومی می شود در حالی که دقت تشخیص ها را نیز افزایش می دهد. این سیستم ها همچنین باعث کاهش هزینه ها و خطاهای پزشکی می شود، در حالی که کارایی فرآیندهای اداری و بالینی را بهبود می بخشند.

علاوه بر ارائه کیفیت بالاتر در مراقبت از افراد، نرم افزار مراقبت های بهداشتی در وقت و هزینه شما صرفه جویی می کند. با استفاده از HIS می توان زمان و تلاش صرف شده برای مدیریت امور روزمره و کارهای اداری را کاهش داد و همچنین به بیمارستان یا کلینیک شما اجازه می دهد تا بیشتر تلاش های خود را بر روی درمان و بهداشت بیمار متمرکز کنید. نسخه های سریعتر، به اشتراک گذاری اطلاعات، کاهش کاغذ بازی و پیگیری بهتر تنها چند نمونه از چگونگی کمک سیستم های اطلاعات مراقبت های بهداشتی به تولید و کارآیی بیشتر است.

انواع مختلفی از سیستم های اطلاعات بیمارستان وجود دارد که بسته به نوع درمان و نیازهای خاص مراکز درمانی، راه حل های خاصی ارائه می دهد و ما درکوشان تک، پیشرفته ترین سیستم های اطلاعات بیمارستان را به شما معرفی می کنیم.

قبل از شروع فرآیند انتخاب نرم افزار، باید با انواع مختلف نرم افزارهای حوزه سلامت که کوشان تک نیز قادر به ارائه آن ها می باشد، آشنا شوید.

پرونده الکترونیک سلامت (EHR) یا پرونده پزشکی الکترونیک (EMR)دو نرم افزار پرکاربرد HIS

 

پرونده الکترونیک سلامت (EHR)

پرونده الکترونیک سلامت (EHR)

 

پرونده الکترونیک سلامت (EHR)  یکی از نرم افزارهای مورد استفاده در HIS است که بر روی اسناد، مدارک و ذخیره اطلاعات پزشکی بیمار تمرکز می کند. در گذشته، پزشکان مجبور بودند همه چیز را با دست بر روی کاغذ مستند کنند اما امروزه آن ها می توانند به راحتی اطلاعات را در رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود وارد کنند.

پرونده پزشکی الکترونیک (EMR) به عنوان راهی برای کاهش زمان و کاهش خطاهایی که با وارد نمودن دستی داده های بیمار به وجود می آمد، راه اندازی شد. مشکل (EMR)  این بود كه اطلاعات بیمار فقط در یك بیمارستان قابل مشاهده است. بنابراین، اگر بیمار به كلینیك دیگری منتقل می شد، اطلاعات پزشكی او قابل ارسال نبود اما برای برطرف کردن این محدودیت، پرونده الکترونیک سلامت (EHR) ایجاد شد تا امکان به اشتراک گذاری داده های بیمار در مراکز درمانی مختلف فراهم شود. با استفاده از نرم افزار EMR و نرم افزار EHR ، بیمارانی که به اورژانس منتقل می شوند، می توانند به درستی درمان شوند زیرا پزشکان مختلف قادر به دسترسی به اطلاعات آن ها هستند.

تمایز EHR از EMR دشوار است، اما نیازی به دانستن تفاوت این دو نیست زیرا در سال های اخیر، صاحبان صنعت شروع به استفاده از این دو اصطلاح به جای یکدیگر کرده اند. به همین خاطر ما در این مقاله از هر دو به عنوان EHR یاد خواهیم کرد.

این سیستم ها همچنین می توانند به پزشک هنگام انجام اقدامات پیشگیرانه و غربالگری بیماران هشدار دهند. علاوه بر این، EHR ها با مشاهده تاریخچه بیماران و مقایسه داده های سلامت آن ها با داده های گذشته، به پزشکان در معالجه کمک می کنند.

در گذشته پرونده های پزشکی بیماران به صورت کاغذی ذخیره می شد که فضای زیاد برای نگهداری آن ها لازم بود اما از آنجا که اطلاعات بیمار در پرونده الکترونیک سلامت  (EHR) به صورت الکترونیکی ذخیره می شود، می توان در استفاده از فضا و در نتیجه هزینه سازمان های بهداشتی صرفه جویی کرد و از فضایی که در ابتدا برای ذخیره سازی اسناد استفاده شده بود، دوباره استفاده کرد. پرونده الکترونیک بیمارستان همچنین خطر آسیب دیدگی یا جا به جایی پرونده ها را از بین می برند.

کوشان تک یکی از کامل ترین و بروزترین پرونده های الکترونیک بیمارستان را به شما معرفی کرده و آن را متناسب با نیاز شما اجرا و پیاده سازی می کند.

برای مشاهده بروشور پرونده الکترونیک بیمارستان کوشان تک کلیک کنید.

پورتال بیمار؛ نرم افزاری پرکاربرد در HIS

با پورتال های بیمار، کاربران می توانند اساساً هر آنچه را که در EHR پیدا می کنید از جمله سابقه بیمار، درمان ها و داروها را مشاهده کنند. یک بیمار می تواند به تاریخچه پزشکی خود دسترسی پیدا کند، قرار ملاقات ها را تعیین کند، به پزشک خود پیام دهد، صورتحساب ها را مشاهده کند و همه پرداخت ها را بصورت آنلاین انجام دهد. پورتال بیمار هر بیمارستان به بیماران این امکان را می دهد تا کنترل بیشتری برروی سلامتی خود داشته باشند.

بیماران می توانند از دستگاه های شخصی خود مانند تلفن یا تبلت برای ایجاد و ذخیره یادداشت های شخصی و همچنین دریافت هشدارها و اعلان ها از ارائه دهندگان خدمات خود استفاده کنند. بیمار به جای این که در ساعت های کاری برای تعیین وقت ملاقات پشت خط تلفن منتظر بماند، می تواند به راحتی وارد سیستم شود، در دسترس بودن پزشک خود را بررسی کند و زمانی را تنظیم کند که برای هر دو مناسب باشد.

هنگامی که بیمار قرار ملاقات خود را به پایان رساند، می تواند برای مشاهده صورتحساب خود و پرداخت هزینه ها از طریق اینترنت اقدام کند.

این سیستم در سال های اخیر در بیمارستان ها و کلینیک ها محبوبیت بیشتری یافته اند. مصرف کننده امروز بیش از هر زمان دیگری شفافیت و دسترسی را انتظار دارد، بنابراین جای تعجب نیست که چرا پورتال ها به یکی از اصلی ترین نرم افزارهای مورد استفاده در سیستم اطلاعات بیمارستان و در صنعت پزشکی تبدیل شده اند.

برنامه ریزی بیمار؛ یک نرم افزار نام آشنا در HIS

 

بهبود زمان انتظار از مزایای استفاده از سیستم نوبت دهی

بهبود زمان انتظار از مزایای استفاده از سیستم نوبت دهی

 

نرم افزار زمانبندی بیمار اغلب با یک درگاه برای بیمار همراه است. در عصر دیجیتال، بسیاری از بیماران ترجیح می دهند خودشان قرار ملاقات ها را تعیین کنند. با استفاده از این نرم افزار بیماران می توانند به حساب کاربری خود وارد شوند، قرار ملاقات ها را تعیین کنند و برنامه خود را با برنامه پزشک مطابقت دهند.

این نرم افزار به بیماران امکان می دهد تا زمان و تاریخ مشخصی را که برای آن ها مناسب است پیدا کنند و همچنین بیماران می توانند به جای تماس تلفنی هر وقت که می خواهند وقت بگیرند و در هر ساعت از روز قرار ملاقات تعیین کنند.

گذشته از توانایی بیمار در تعیین قرارها، پزشکان می توانند با استفاده از نرم افزار سیستم مدیریت صف و نوبت دهی ، برنامه سایر کارکنان را تنظیم کرده و همچنین اتاق های معاینه و تجهیزات ویژه را از پیش به خود اختصاص دهند.

برای مشاهده بروشور سیستم مدیریت صف و نوبت دهی کوشان تک کلیک کنید.

صورتحساب پزشکی

یکی از وقت گیرترین کارها، مدیریت همه صورتحساب ها است. این امر مخصوصاً در بیمارستان ها و مراکز درمانی شلوغ صادق است، زیرا وقت کمی برای انجام همه وظایف وجود دارد. نرم افزار صورتحساب پزشکی کل روند گردش صورتحساب ها که شامل زمان بندی قرار ملاقات ها تا رسیدگی به پرداخت ها می شود را کنترل می کند.

این نرم افزار علاوه بر صورتحساب بیمار، دعاوی بیمه، تأیید بیمه، پردازش پرداخت و ردیابی بیمار را بر عهده دارد. اگر مشکلی مانند تأخیر پرداخت وجود داشته باشد، سیستم به شما هشدار می دهد تا بتوانید به مشکل رسیدگی کنید.

نسخه الکترونیکی

هنگام نوشتن نسخه ها به صورت دستی، به طور طبیعی خطاهایی اتفاق می افتد. سیستم های نسخه الکترونیکی که یکی از نرم افزارهای پرکاربرد در HIS می باشند، این اطمینان را می دهند که هرگز داروی اشتباه به دلیل مشکلات نگارشی به دست بیمار نرسد. علاوه بر این، با آنلاین بودن نسخه ها، خطر استفاده نادرست از نسخه کاهش می یابد.

پزشکان هر بیمارستان با استفاده از نرم افزار نسخه الکترونیکی به داروخانه بیمارستان دسترسی دارند و در صورت ناموجود بودن یک دارو می توانند مشابه آن را تجویز کنند. به همین دلیل، نسخه الکترونیکی باعث تسریع در روند کار و کاهش سردرگمی بیمار می شود.

سخن آخر

اگرچه HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) مزایای بالقوه زیادی را به همراه دارد، اما افراد و موسسات در استفاده از این فناوری تا حدی کند عمل کرده اند که در اکثر موارد به علت عدم آشنایی کامل با ویژگی های این نرم افزارها است.

سیستم های فناوری اطلاعات بهداشتی به طور کلی مراقبت های بهداشتی را تغییر می دهند تا بیمارستان ها و کلینیک ها بتوانند خدمات بهتری ارائه دهند و کارایی سازمان های بهداشتی را افزایش دهند. اگرچه انواع مختلفی از نرم افزارهای مراقبت های بهداشتی برای انتخاب وجود دارد اما امیدواریم این مقاله بتواند به جستجو در انتخاب بهترین نرم افزار به شما کمک کند.

مانند هر سازمانی، شما می خواهید نیازهای خاص سازمان خود را با استفاده از این نرم افزارها برطرف کنید. بنابراین باید شناخت بسیاری درباره ی این نرم افزارها کسب کنید که می توانید برای رسیدن به شناخت کافی با ما در کوشان تک تماس بگیرید. هنگام تصمیم گیری نهایی به خاطر داشته باشید که مهمترین نکته یافتن سیستمی متناسب با امکانات شما است.

بیمارستان یا کلینیک شما چگونه از سیستم های فناوری اطلاعات بیمارستان بهره می برد؟ آیا مواردی وجود دارد که از قلم انداخته باشیم؟ با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منابع: وب سایت SelectHub

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *