EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) چیست؟

EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) چیست؟

امروزه پرونده های کاغذی بیمارستان ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی جای خود را به EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) داده اند. با نگهداری تمام اطلاعات بیماران در قالب دیجیتال، نه تنها دسترسی به اطلاعات آسان تر می شود، بلکه به راحتی قابل استفاده برای همه ی اعضای تیم مراقبت های درمانی می شود.

EMR (Electronic medical records) چیست؟

EMR مخفف پرونده الکترونیک پزشکی است که در واقع همان نسخه دیجیتالی پرونده های پزشکی کاغذی می باشد. EMR پرونده های قدیمی و حجیم را با پرونده های کارآمد و قابل دسترس جایگزین می کند که به راحتی به صورت آنلاین یا در ابر ذخیره می شود. پرونده الکترونیک پزشکی حاوی تمام اطلاعات هر بیمار است و این اطلاعات توسط همه ارائه دهندگان تیم مراقبت های درمانی قابل دسترس است. این اطلاعات شامل سابقه پزشکی و جراحی بیمار ، اطلاعات آلرژی ، سابقه درمان ، نسخه های فعلی و قبلی و سایر اطلاعات مربوطه است که می تواند در تصمیم گیری های آینده پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

چرا باید از EMR استفاده کنیم؟

اگرچه EMR ممکن است در ابتدا جایگزین هوشمندی برای پرونده های کاغذی به نظر برسد ، اما در واقع بسیار بیشتر از اینها با اهمیت است. از آنجا که تمام اطلاعات مربوط به یک بیمار به صورت دیجیتالی ذخیره می شوند، کل تیم مراقبت های درمانی می توانند با مشاهده اطلاعات قابل استفاده و مفید، درمان را شروع کنند. این امر باعث می شود تجربه هماهنگ تری برای همه افراد درگیر در بهبود مراقبت از بیمار فراهم شود.

به دلیل توانایی پرونده الکترونیک پزشکی برای ذخیره اطلاعات مهم بیماران در طول زمان و پیگیری روند درمان آنان، روند درمانی بیماران به راحتی کنترل می شود و حتی تغییرات کوچک نیز قابل مشاهده است. علاوه بر این ، کارکنان مراقبت های درمانی برای ردیابی بیماران برای مراقبت های پیشگیرانه و غربالگری منظم ، با EMR می توانند به طور بالقوه سلامت کلی بیمار را بخشند.

چه کسانی از EMR استفاده می کند؟

پرونده الکترونیک پزشکی به راحتی برای همه پزشکان قابل دسترس است. پزشکان در مطب های کلینیک نه تنها می توانند از آن استفاده کنند ، بلکه پزشکان و متخصصان در بیمارستان نیز می توانند به EMR دسترسی داشته باشند و با ایجاد تغییرات لازم، جامع ترین پرونده ممکن را تشکیل دهند. علاوه بر این ، افراد دیگری نیز می توانند به EMR دسترسی پیدا کنند ، از جمله فیزیوتراپ ها، داروسازان، پرستاران و انواع دیگر کارکنان مراقبت های درمانی جانبی در سیستم سلامت.

همچنین به همان اندازه ممکن است خود بیمار نیز بسته به سیاست های سیستم مراقبت های درمانی بتواند به EMR خود دسترسی پیدا کند و بتواند خلاصه پس از ویزیت ، نتایج آزمایشگاه ، گزارش های رادیولوژی و موارد دیگر را مشاهده کند تا بتواند در مورد مراقبت از خود بهتر آگاه شود.

مزایای EMR

مزایای EMR

مزایای EMR

در حالی که EMR مزایای زیادی برای پزشکان، بیماران و سیستم مراقبت های درمانی به طور کلی ایجاد می کند، پنج مزیت برتر در زیر ذکر شده است:

1. بهبود کیفیت مراقبت

EMR   می تواند کیفیت مراقبت های درمانی بیماران را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. با EMR ، پزشکان می توانند با دریافت اطلاعات به موقع، به سرعت تشخیص و نوع درمان را تجویز کنند. علاوه بر این ، EMR روابط بین ارائه دهندگان مراقبت های اولیه و سایر اعضای تیم مراقبت های درمانی، از جمله متخصصان و پرسنل را ، به لطف بهبود ارتباط ، بهبود بخشیده است. علاوه بر این ، سادگی و کارآمد بودن گردش کار ، به پزشکان کمک می کند تا در وقت خود صرفه جویی کرده و بیماران بیشتری را در طول روز ویزیت کنند.

2. صرفه جویی در فضا

در گذشته ، فضا های زیادی برای نگهداری پرونده بیماران در سیستم مراقبت های درمانی مورد نیاز بود. هنگامی که یک پزشک نیاز به مشاهده پرونده های قبلی بیماران داشت، آنها باید پرونده را از محل بایگانی درخواست کنند و صدها صفحه اطلاعات را به طور بالقوه ورق بزنند تا آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند. اما پرونده الکترونیک پزشکی به صورت دیجیتالی ذخیره می شوند و نیازی به فضای فیزیکی ندارند. همچنین بلافاصله می توان به آنها دسترسی پیدا کرد و ارائه دهندگان می توانند اطلاعات را به سرعت در یک مکان به صورت سازماندهی شده غربال کنند.

3. کاهش نیاز به نیروی انسانی

با EMR دیگر نیازی به کارکنان اضافی برای تهیه و مرتب سازی پرونده های کاغذی نیست. با اینکار با کاهش خطای انسانی، پرونده های بیماران بسیار ایمن تر از گذشته می شوند. به علاوه ، کارکنان بیشتری می توانند به طور همزمان به همان پرونده دسترسی داشته باشند و تداوم مراقبت بهتر، فرایند تشخیص درست و درمان سریعتر را ارائه می دهند.

4. نسخه های پزشکی خوانا

اگر نسخه ای ناخوانا نوشته شود، ممکن است بیماران داروهای نادرستی دریافت کنند. حتی تفاوت های جزئی در یادداشت های تجویز شده و دستورات درمانی می تواند تفاوت زیادی در کیفیت زندگی یک بیمار ایجاد کند. با EMR ، نسخه ها را می توان به وضوح ثبت کرد تا به راحتی خوانده شوند. علاوه بر این، می توان EMR را به صورتی تنظیم کرد تا پزشکان با علامت گذاری موارد پیش بینی شده، به وضوح نیازهای بیمار را اعلام کنند و اطمینان از اینکه دارو و دوز مناسب به بیمار داده می شود ، آسان تر می شود.

5. بهبود روند تجویز

EMR می تواند به طور مستقیم با اکثر داروخانه ها ارتباط برقرار کند و نیاز به نسخه های کاغذی را که به راحتی مفقود یا نادرست خوانده می شوند ، برطرف کرده و روند دریافت دارو به بیمار را تسریع کند.

تفاوت بین پرونده الکترونیک پزشکی و پرونده الکترونیک سلامت

اگرچه ممکن است تنها یک کلمه بین پرونده الکترونیک پزشکی و پرونده الکترونیک سلامت تفاوت داشته باشد ، اما در عمل با یکدیگر متفاوتند. همانطور که قبلاً ذکر شد، EMR  یک پرونده دیجیتالی است که یک سازمان مراقبت های درمانی از آن برای حفظ اطلاعات بیماران استفاده می کند. EMR پرونده های کاغذی قدیمی را حذف می کند و اغلب می تواند با داروخانه ارتباط برقرار کند ، اما نمی توان آن را با سایر ارائه دهندگان خارج از سازمان به اشتراک گذاشت.

از سوی دیگر ، EHR یک پرونده جامع بوده و شامل بسیاری از اطلاعات مشابه EMR است، که هم برای بیمار و هم برای پزشکانی که ممکن است در آینده به آن مراجعه کنند ، قابل استفاده باشد. از آنجا که EHR قابل اشتراک گذاری است ، این پرونده می تواند همراه با بیمار باشد و شیوه های مراقبت های درمانی را تغییر دهد.

نتیجه

EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) می تواند توسط هر گونه سازمان های مراقبت های درمانی مورد استفاده قرار گیرد و با کاهش برخی از جنبه های اجرایی مراقبت های درمانی ، به ارائه دهندگان کمک می کند تا در وقت خود صرفه جویی کنند ، بیماران بیشتری را ویزیت کنند ، تشخیص های بهتری ارائه دهند و هدفمندترین درمان ها را تجویز کنند.

محبوبیت باورنکردنی EMR ثابت می کند که چقدر برای پزشکان در تخصص های مختلف مفید است. درک بیشتر در مورد پرونده الکترونیک پزشکی ، نحوه عملکرد آن و اینکه چه کسانی می توانند از آن به بهترین نحو استفاده کنند، می تواند ثابت کند که این روزها برای هر سازمان مراقبت های درمانی چقدر ضروری است.

در این مقاله با پرونده الکترونیک پزشکی و مزایای آن آشنا شدید، پس برای رسیدن در مسیر تحول دیجیتال، افزایش سودآوری و رضایت بیماران مرکز خود، با کوشان تک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

منبع: وب سایت wheel.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین