نقش سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS در بهبود شیوه های مراقبت های درمانی

نقش سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS در بهبود شیوه های مراقبت های درمانی

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS به عنوان یک جزء حیاتی برای مدیریت مؤثر و افزایش کارایی آزمایشگاه، با استاندارد سازی تست‌ها، روش ها و گردش‌ های کاری، آزمایشگاه‌ ها را قادر می‌سازد تا علاوه بر بهبود مراقبت از بیمار، خطاهای انسانی و هزینه‌های عملیاتی را به طور سازنده ای کاهش دهد. پس برای آشنایی بیشتر با LIS و نکات مربوط به آن با ما در این مقاله از کوشان تک همراه شوید.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS چیست؟

نرم افزار یا سیستم اطلاعات آزمایشگاه یک راه حل فناوری اطلاعات برای رسیدگی به چالش های نظارتی، اتوماسیون و مدیریت داده های آزمایشگاه است. با استفاده از آن، آزمایشگاه ها عملیات روزانه خود را برای دستیابی به کارایی بالاتر ساده می کنند. به طور سنتی، این سیستم فقط برای پیگیری، ذخیره و مدیریت نمونه های جمع آوری شده توسط آزمایشگاه کاربرد دارد.

همچنین از LIS برای مدیریت پایه خدمات مشتری، صورتحساب خدمات انجام شده برای بیماران و ذخیره سازی سوابق نمونه ها و آزمایش های انجام شده توسط آزمایشگاه استفاده می شود.

نقش اصلی یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

نقش اساسی که یک LIS در آزمایشگاه ایفا می کند، افزایش کارایی عملیاتی آزمایشگاه با خودکار کردن گردش کار و حذف نیاز به نگهداری دستی اطلاعات بیمار است. یک LIS کارآمد می تواند عملیاتی مانند برچسب زدن بارکد، تحویل سفارشی گزارش، ردیابی نمونه، قالب بندی گزارش سفارشی، رابط های سیستم صورتحساب و ثبت سفارش الکترونیکی را خودکار کند. این نرم افزار با استفاده از الگوریتم‌های مختلف، داده‌های بیمار را تجزیه و تحلیل می‌کند تا با بینش‌های کلیدی به دست آمده به تشخیص دقیق‌تر بیماری و پیش‌بینی مراحل مورد نیاز برای رشد بالاتر کلینیک یا بیمارستان کمک ‌کند.

مزایای یک نرم افزار LIS

مزایای LIS

مزایای LIS

 

در این عصر دیجیتالی مدرن، امکانات ارائه شده توسط نرم افزار اطلاعات آزمایشگاهی بسیار زیاد است. اجازه دهید نگاهی به برخی از آنها بیندازیم:

 • ثبت دقیق اطلاعات بیمار

استفاده اولیه از یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی، رسیدگی به مراحل اولیه ورود اطلاعات به آزمایشگاه است. نرم افزاری که این روزها مورد استفاده قرار می گیرد، راه های متعددی را برای ثبت مشخصات دموگرافیک و سایر اطلاعات پزشکی بیمار ارائه می دهد. برخی از این روش ها عبارتند از:

تایپ دستی در نرم افزار LIS

گرفتن اطلاعات با سیستم پیام صوتی

دریافت داده ها از منبع اطلاعات از پیش تعریف شده از سرورهای آنلاین

 • پردازش نمونه

یک ویژگی بسیار کاربردی که در LIS ارائه شده است، پردازش نمونه است. پردازش نمونه ‌ها معمولاً علاوه بر صرف زمان، توجه زیادی برای نتایج دقیق می‌گیرد. هنگام استفاده از LIS، نمونه ها را می توان بدون دردسر بر اساس نوع و ترتیب خاص خود پردازش کرد.

پس از پردازش، نمونه ها بر اساس نیاز خود رنگ آمیزی شده و بیشتر توسط پاتولوژیست برای هر گونه ناهنجاری غربالگری می شوند. سپس جهت تشخیص برای تجزیه و تحلیل بیشتر وارد LIS می شود.

 • ادغام با تجهیزات آزمایشگاهی

سودمندترین ویژگی نرم افزار اطلاعات آزمایشگاهی، قابلیت ادغام آن با تجهیزات مختلف آزمایشگاهی است. نرم‌افزار LIS می‌تواند مستقیماً داده ‌های دستگاه‌های آزمایشگاهی را بپذیرد و برای پردازش بیشتر به کیس اضافه کند.

در مورد رابطه های دوطرفه، سفارش‌ها مستقیماً از سیستم کاربر به رابط می‌آیند. شما همچنین می توانید نرم افزار خود را با یک ماژول توسعه مبتنی بر وب ادغام کنید، که با استفاده از آن می توان سفارشات را مستقیماً با اطلاعات مربوط به بیمار ارسال کرد.

 • گزارش نویسی

یکی از مهمترین جنبه های آزمایشگاه، ارائه گزارش نهایی از آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه است. گزارش به عنوان نمایش نهایی تمام اقدامات انجام شده در آزمایشگاه در نظر گرفته می شود. از این رو، ضروری است که آزمایش های انجام شده از هر نظر دقیق باشد تا صحت آزمایشگاه را به نمایش بگذارد.

یک نرم افزار سیستم اطلاعات آزمایشگاهی قابل اعتماد و خوب، قادر به ارائه نتایج مبتنی بر شواهد و دقت است. علاوه بر این، به ارائه به موقع گزارش ها و توزیع صحیح طبق سفارش بیماران کمک می کند. گزارش‌ها را می‌توان بر اساس ترجیح بیمار، مانند ایمیل، سیستم پرونده الکترونیک سلامت یا پرینت دریافت کرد.

 • دسترسی بیمار

مزیت بزرگی که بیماران می توانند از سیستم اطلاعات آزمایشگاهی بهره مند شوند، سهولت دسترسی به خدمات مختلف آزمایشگاه نظیر رزرو آزمایشات، جمع‌آوری نمونه‌ها یا دریافت گزارش‌ها می باشد. یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی می‌تواند به شما کمک کند هر یک از آن‌ها را بدون دردسر در خانه دریافت کنید.

سوابق بیمار مانند تاریخچه پزشکی، تشخیص و غیره وارد سیستم می شود که بیماران می توانند به صورت آنلاین به آن دسترسی داشته باشند تا بتوانند سوابق سلامتی خود را راحت تر پیگیری کنند.

ویژگی های یک نرم افزار LIS کارآمد

ویژگی های یک نرم افزار LIS کارآمد

ویژگی های یک نرم افزار LIS کارآمد

 

یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی خوب باید از قابلیت های یک سیستم آزمایشگاهی معمولی فراتر رود. نرم افزار باید قادر به تولید اسناد برای هر نمونه و حفظ زنجیره ای از نگهداری باشد. در زیر برخی از ویژگی هایی وجود دارد که باید هنگام انتخاب بهترین نرم افزار اطلاعات آزمایشگاهی جهت اقدامات مراقبت های درمانی در نظر بگیرید:

الزامات عملکردی:

یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی خوب باید الزامات عملکردی زیر را در نظر بگیرد:

 • کنترل ابزار
 • مدیریت منابع
 • پردازش تست آزمایشگاهی
 • تحلیل آماری
 • ایمنی آزمایشگاه
 • روش جمع آوری نمونه
 • برنامه ریزی آزمون

حفاظت اطلاعات:

بهترین نرم افزار اطلاعات آزمایشگاهی باید نیاز به ذخیره، دسترسی و به روز رسانی داده ها را به طور همزمان در نظر بگیرد. ذخیره سازی داده ها باید صرف نظر از مطالعه انجام شود. در صورت دستکاری داده ها، پیامدهای نرم افزار را تجزیه و تحلیل کنید. شناسایی این موارد به بررسی دقیق اولویت ها و حفظ مکانیسم های حفاظتی امنیتی در عمل کمک می کند.

شناسایی نیازها و قابلیت ها

نرم افزار نباید تنها بر اساس نیازهای فعلی در نظر گرفته شود. هدف یک نرم افزار اطلاعات آزمایشگاهی خوب  باید شناسایی نیازمندی های آینده هم نیز باشد. قابلیت های بالقوه ای که در آینده به آن نیاز خواهد بود را بررسی کنید. ویژگی‌های خارج از مرکز و نحوه به‌روزرسانی ویژگی‌ها برای برآورده کردن نیازهای جاری را بدانید. انعطاف‌پذیری هر کاربری که به نرم‌افزار دسترسی دارد براساس سایر ماژول های موجود تجزیه و تحلیل کنید.

مطابق با اهداف بلند مدت

نرم افزار اطلاعات آزمایشگاهی نباید اهداف را در کوتاه مدت یا میان مدت اندازه گیری کند. حداقل هدف قابل اندازه گیری باید به مدت 5 سال باشد. درک نیاز پنج ساله بر توانایی عملکرد اپراتورها تمرکز می کند و شما را در موقعیتی قرار می دهد که کارایی نرم افزار را اندازه گیری کنید.

سایر موارد:

 • نرم افزار باید بتواند فرآیند بررسی و تایید را به طور همزمان مدیریت کند.
 • LISباید قابلیت برنامه ریزی، هشدار و نظارت بر نمونه برداری و همچنین هرگونه نتایج آزمایش موقت را داشته باشد.
 • نرم افزار LIS باید بتواند مشخصات، محصولات و نمونه های مشتری را بر اساس فرآیند تعیین شده تعریف کند.
 • نرم افزار آزمایشگاهی باید بتواند چندین نمونه را در یک زمان ارسال و دریافت کند و سوابق را به طور همزمان به روز کند. این در صورتی امکان پذیر است که نرم افزار برای اتوماسیون طراحی شده باشد.

هنگام انتخاب نرم افزار LIS باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

هنگام خرید سیستم اطلاعات آزمایشگاه، شما باید انتظارات ROI (نرخ بازگشت سرمایه) و اهداف بهره وری داخلی را که تعیین کرده اید در نظر بگیرد. هر آزمایشگاهی به روشی خاصی عمل می کند. برخی به دنبال پاسخگویی بهتر هستند، در حالی که برخی به دنبال مدیریت کلی بهتر هستند. به طور کلی، اهداف باید به خوبی تعریف شوند و نسبت قیمت به سود تجزیه و تحلیل شود. قبل از بررسی نرم افزار اطلاعات آزمایشگاهی، باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • قیمت گذاری نرم افزار باید واقع بینانه باشد و باید در محدوده بودجه شما قرار گیرد.
 • روی اولویت و نتایج تمرکز کنید. انجام تجزیه و تحلیل نیازها قبل از خرید نرم افزار می تواند به تصمیم گیری عاقلانه کمک کند.
 • به سهولت استفاده از نرم افزار و عملکرد انسانی باید اهمیت کافی داده شود.
 • فروشنده باید بتواند مدرک قابل اعتمادی از قابلیت استفاده نرم افزار ارائه دهد.
 • پشتیبانی از ارائه دهنده نرم افزار در دسترس باشد.
 • هنگام خرید یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی، از اشتباه گرفتن آن با یک سیستم مدیریت نمونه خودداری کنید. با درک تفاوت، انتخاب آگاهانه ای داشته باشید. نوع و سطح سیستم مورد نیاز به تمایز و در نظر گرفتن راه حلی برای چالش های فوری کمک می کند.

سخن آخر

اثربخشی یک آزمایشگاه در هر مرکز درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا بر عملکرد چندین بخش دیگر تأثیر می گذارد. برای دستیابی به راندمان بالاتر و بهبود قابل توجه عملیات روزانه آزمایشگاه، سیستم اطلاعات آزمایشگاه راه حلی بهینه برای هر سازمان پزشکی است.

اگر یک LIS به خوبی طراحی و به درستی اجرا شود و در یک جریان کاری خاص ساختار یافته قرار گیرد، کارایی کلی سیستم افزایش می یابد و بینش‌های ارزشمندی برای تشخیص و درمان دقیق بیمار ارائه می شود.

سیستم اطلاعات آزمایشگاهی شرکت کوشان تک قابل اعتماد، کاربردی و پر از ویژگی های پیشرفته برای اجرای تمام عملیات آزمایشگاه است. می‌توانید برای نمایش رایگان نرم‌افزار یا رفع هرگونه سؤال در مورد فرآیند کاری خود، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: وب سایت softclinicsoftware.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین