دلایل سرمایه گذاری در سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

دلایل سرمایه گذاری در سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

تکنولوژی همه جنبه های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است و یکی از فعالیت هایی که به دلیل استفاده از فناوری های جدید پیشرفت فراوانی کرده است، فعالیت های مربوط به بخش آزمایشات پزشکی است. امروزه آزمایشگاه ها به عنوان مراکزی تاثیرگذار در تشخیص و درمان بیماری و همچنین یکی از بزرگترین منابع درآمد شناخته شده اند، به همین دلیل ارائه نتایج دقیق در کمترین زمان ممکن، برای آزمایشگاه ها از اهمیت اساسی برخوردار است. با کمک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS و حرکت از یک سیستم انسان محور به یک سیستم خودکار در آزمایشگاه ها، می توان به این اهداف دست یافت.

در این مقاله از مجله کوشان تک به معرفی سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی و مزایای آن خواهیم پرداخت.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

LIS یا سیستم اطلاعات آزمایشگاه یک راه حل نرم افزاری برای مدیریت داده ها، اتوماسیون و چالش های نظارتی آزمایشگاه ها است. از سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی برای مدیریت موثر نمونه های آزمایشگاهی و داده های مرتبط استفاده می شود.

در ابتدا از LIS به عنوان سیستمی برای پیگیری نمونه ها در آزمایشگاه استفاده می شد. اما هم اکنون LIS گسترش یافته است و به عنوان یک راه حل یکپارچه برای همه نیازهای مدیریت داده های آزمایشگاهی از جمله پردازش نمونه ها، نگهداری سوابق نمونه ها، ردیابی آزمایشات انجام شده، تحویل نتایج آزمایش به پزشک و… ارائه می شود.

مزایای سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

مهمترین نقشی که سیستم اطلاعات آزمایشگاه در آزمایشگاه ایفا می کند، افزایش کارایی عملیاتی آزمایشگاه از طریق ساده سازی جریان کار، از بین بردن نیاز به نگهداری اطلاعات به صورت دستی و رعایت دستورالعمل های نظارتی است. همچنین LIS ثبت و گزارش دهی را تسهیل می کند و خطرات ناشی از خطاهای انسانی را از بین می برد. در ادامه 7 مزیت برتر سیستم اطلاعات آزمایشگاه را بررسی می کنیم:

1) ردیابی نمونه ها در سریع ترین زمان ممکن

ردیابی نمونه ها در سریع ترین زمان ممکن با سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

ردیابی نمونه ها در سریع ترین زمان ممکن با سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

 

در سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی به محض جمع آوری و کدگذاری نمونه ها، فرآیند رسیدگی به نمونه ها به صورت خودکار انجام می شود و  سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS به تکنسین اجازه می دهد تا نمونه ها را در سریع ترین زمان ممکن بررسی کند.

2) صرفه جویی در زمان

یکی از وقت گیرترین مراحل در آزمایشگاه ها، انتقال نمونه ها است، که شامل ثبت نمونه هایی است که از مرکز درمانی جمع آوری و ارسال می شوند و پس از دریافت، مجدداً در مرکز پردازش، نام گذاری و دسته بندی می شوند. اما سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS دارای روش های ردیابی منحصر به فرد نمونه، مبتنی بر دسته می باشد که در آن به هر نمونه که به مرکز پردازش منتقل می شود، یک بارکد منحصر به فرد اختصاص داده می شود. این ویژگی باعث افزایش سرعت انجام کار و صرفه جویی در زمان می شود.

3) افزایش تمرکز در بررسی گزارش ها

با کمک سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی، آسیب شناسان و پزشکان آزمایشگاه با داشتن مجوز می توانند نتایج آزمایش هایی را که مقادیر طبیعی دارند به صورت خودکار تأیید کنند و فقط نتایج آزمایش هایی که مقادیر غیر عادی دارند را به پزشک ارسال کنند، که این ویژگی باعث صرفه جویی قابل توجهی در وقت و کار می شود.

4) کاهش خطاهای انسانی

آزمایشگاه ها می توانند با تلفیق تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی در یک پلت فرم امن، به طور تصاعدی کارایی را بهبود بخشند. سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی اجازه می دهد تا داده ها به طور خودکار از دستگاه به سیستم اطلاعات آزمایشگاه منتقل شوند و دیگر نیازی به انتقال دستی داده ها نیست، که این ویژگی  باعث صرفه جویی در وقت و کاهش خطاهای انسانی می شود.

5) افزایش درآمد

داشبورد قدرتمند LIS گزارش های عملیاتی و موجودی آزمایشگاه را در قالب های سفارشی در دسترس مدیران قرار می دهد. یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی موثر به مدیران آزمایشگاه کمک می کند تا داده ها را استخراج کنند و بر اساس آن ها پیش بینی های لازم را برای یافتن بهترین مسیر جهت به حداکثر رساندن درآمد انجام دهند.

6) جلوگیری از هزینه های غیر ضروری

ماژول بررسی موجودی می تواند پیش بینی و هشدارهای انقضا را به صورت خودکار اعلائم کند، که می تواند فرآیند خرید برای آزمایشگاه را بهبود بخشد و به جلوگیری از سرقت و کاهش هزینه های غیرضروری نیز کمک کند.

7)افزایش رشد تجاری

رشد تجارت آزمایشگاهی با استفاده از سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی  به صورت چشمگیری افزایش می یابد. با استفاده از LIS ، افتتاح مراکز جمع آوری و پردازش داده های جدید آسان می شود و فقط چند ساعت زمان برای دسترسی به داده های اصلی لازم است. دارندگان آزمایشگاه ها می توانند تمام مراکز خود را در یک پلت فرم امن مدیریت کنند، در حالی که هر کدام از آن هابه طور مستقل عمل می کنند.

برای گسترش تجارت ، پردازش نمونه های بیشتر و افزایش چشمگیر درآمد از LIS استفاده کنید.

چرا باید از LIS استفاده کنیم؟

 

دسترسی به داده ها در هر زمان با سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

دسترسی به داده ها در هر زمان با سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS

با ظهور فن آوری های جدید داده های تولید شده در سراسر بانک های زیستی، تحقیقات بالینی و سایر آزمایشگاه ها با سرعت فوق العاده ای در حال افزایش هستند. کنار آمدن با حجم عظیم داده ها و استفاده از آن ها برای تجارت یا تحقیقات چالش برانگیز است، به ویژه اگر مکانیزم استانداردی برای پردازش و استفاده از داده ها وجود نداشته باشد.

کمک به سازماندهی داده ها، یکی از مهمترین دلایل سرمایه گذاری در سیستم اطلاعات آزمایشگاه است. در ادامه به دلایل استفاده از LIS اشاره می کنیم :

  • محدودیت در ظرفیت ذخیره اطلاعات و قابلیت ردیابی

مقادیر زیادی از داده ها به صورت کاغذی در آزمایشگاه ها تولید و بایگانی می شوند که آزمایشگاه ها معمولا دارای ظرفیت محدودی برای ذخیره ی آن ها هستند. همچنین سیستم ذخیره سازی کاغذی می تواند مشکلات زیادی را برای جست و جو سریع اطلاعات به همراه داشته باشد.

LIS به مدیریت داده ها به صورت الکترونیکی کمک می کند، بنابراین تولید داده های کاغذی کاهش می یابد. علاوه بر این با استفاده از ابزار جستجوی داخلی LIS می توانید داده ها را به سرعت و با دقت ردیابی کنید. همچنین داده ها در هر زمان و مکان در دسترس هستند.

  • افزایش هزینه های عملیاتی آزمایشگاه

در سیستم های آزمایشگاهی مبتنی بر کاغذ، بخش قابل توجهی از اعتبارات تخصیص یافته به آزمایشگاه، صرف استخدام کارکنان جدید برای ورود و مدیریت اطلاعات می شود. اما با استفاده از سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی  دیگر نیازی به ورود اطلاعات به صورت دستی نیست، که این ویژگی می تواند به کاهش هزینه های عملیاتی آزمایشگاه کمک کند.

  • بروز خطا در به اشتراک گذاری داده ها

ورود دستی داده ها به سیستم منجر به خطاهای رونویسی می شود و علاوه براین تلفیق داده ها در ابزارهای مختلف و سایر منابع مشکلاتی را به همراه دارد که می تواند سلامت بیمار را تهدید کند.

اما سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی به طور یکپارچه با ابزارهای دیگر از جمله پرونده الکترونیک سلامت ادغام می شود و داده های آزمایشگاهی را به روشی ساده بهینه می کند. محاسبات خودکار در LIS باعث کاهش خطاها و صرفه جویی در وقت برای پرسنل آزمایشگاه می شود. علاوه بر این، داده ها می توانند در هر زمان و با دقت بازیابی شوند.

سخن آخر

یک آزمایشگاه طیف وسیعی از آزمایش های ایمنی و کارآیی بالینی را در بر می گیرد و هریک از این آزمایش ها دارای چندین مرحله شامل: جمع آوری داده ها و نمونه ها از بیماران، تجزیه و تحلیل نمونه ها و آماده سازی نتایج آزمایش می باشد. اما مدیریت همه این اطلاعات به صورت دستی ، مستعد خطاست. با اجرای سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS با ثبت و نگهداری اطلاعات به صورت دیجیتالی باعث صرفه جویی در وقت و مدیریت داده ها می شود. همچنین این امر منجر به کاهش خطای انسانی و ثبت اطلاعات دقیق تر برای پشتیبانی از تصمیمات مختلف می شود.

به خاطر داشته باشید که برای گسترش تجارت خود، پردازش نمونه های بیشتر و افزایش چشمگیر درآمد آزمایشگاه، می توانید از LIS استفاده کنید.

آیا قصد دارید در آزمایشگاه خود تغییراتی ایجاد کنید؟ این مقاله را به دقت مطالعه کنید و اگر فکر می کنید LIS یک گزینه مناسب برای بهبود عملکرد آزمایشگاه شما است، با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا در انتخاب گزینه ی مناسب به شما کمک کنیم.

برای مشاهده بروشور سیستم اطلاعات آزمایشگاه کوشان تک، روی لینک کلیک کنید.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منابع: وب سایت CloudLIMS

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین