نحوه ارتباط سیستم پکس با سیستم های اطلاعات رادیولوژی

نحوه ارتباط سیستم پکس با سیستم های اطلاعات رادیولوژی

اگر در رادیولوژی و یا در هر زمینه دیگری از مراقبت های بهداشتی کار می کنید ، احتمالاً بسیاری از اصطلاحات و یا زبان های پزشکی را می شنوید که می تواند برای افراد خارج از جامعه پزشکی یک زبان خارجی به نظر برسد. دو اصطلاح پزشکی که برای اکثر رادیولوژیست ها و پزشکان آشناست، سیستم های پکس و RIS (سیستم اطلاعات رادیولوژی) است. در این مقاله درمورد سیستم پکس و نحوه ارتباط و همکاری آن با سیستم های RIS که به نفع رادیولوژیست ها، پزشکان، بیمارستان ها و بیماران آنها می باشد را می پردازیم.

سیستم پکس چیست؟

شاید نام سیستم پکس را شنیده باشید اما کاملاً مطمئن نیستید که معنی آن چیست. به زبان ساده، PACS یک سیستم بایگانی و ارتباطات تصاویر است. این سیستم به جای استفاده از روش های قدیمی برای ثبت ، بازیابی و حمل نگاتیوهای فیلم و عکس، تصاویر و گزارشات را به صورت الکترونیکی ذخیره می کند.

چهار جزء اساسی سیستم پکس

سیستم پکس از چهار جزء اصلی تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

 • روش های تصویربرداری: این سیستم برای انجام اسکن واقعی یک بیمار در تولید تصاویر پزشکی است.
 • شبکه ایمن در پایگاه داده برای بارگذاری و انتقال تصویر
 • فراهم آوردن شرایط مناسب (Workstation) برای رادیولوژیست‌ها و پزشکان به صورت همزمان جهت مشاهده و بررسی تصاویر.
 • بایگانی برای ذخیره سازی: یکی دیگر از اجزای اصلی این سیستم، ذخیره سازی امن است که در آن تصاویر و اسناد پشتیبانی آن برای افرادی که مجاز به مشاهده آن هستند، می تواند در دسترس باشد.
مزایای ترکیب سیستم پکس با سیستم اطلاعات رادیولوژی

مزایای ترکیب سیستم پکس با سیستم اطلاعات رادیولوژی

رادیولوژیست ها علاقه خاصی به استفاده از نرم افزار PACS دارند. در نظر بگیرید که چگونه سیستم پکس رادیولوژی اغلب در کنار یک سیستم اطلاعات رادیولوژی یا RIS مرتب شده است.

سیستم اطلاعات رادیولوژی سیستمی است که رادیولوژیست ها برای ثبت تاریخچه رادیولوژی بیماران و همچنین تعیین زمان ملاقات از آن استفاده می کنند. با این حال ، هدف اصلی PACS ذخیره و بازیابی تصاویر است.

هنگامی که نرم افزار PACS با RIS ترکیب می شود ، بخش رادیولوژی بیمارستان بهتر عمل می کند زیرا تصاویر را می توان با خیال راحت ذخیره ، بازیابی و انتقال داد.

مزایای دیگر سیستم پکس

مزایای دیگر استفاده از سیستم پکس در رادیولوژی عبارتند از:

سازماندهی بهتر داده های بیمار: گزارش های رادیولوژی بیماران به صورت دیجیتالی ذخیره می شوند. پزشکان به جای این که مجبور شوند تعداد زیادی کاغذ را بررسی کنند ، می توانند با استفاده از این نرم افزار به راحتی به پرونده های بیماران دسترسی پیدا کنند.

تجسم بهتر تصاویر: طیف گسترده ای از ابزارها، تجسم تصاویر را افزایش می دهند ، زیرا می توان آنها را به صورت الکترونیکی برای بزرگنمایی بصری دستکاری کرد. به عنوان مثال ، می توان تصاویر را برای ایجاد تصاویر سه بعدی از بافت ها ، اندام ها ، عروق خونی و استخوان چرخاند. در نتیجه می توان داده ها را بهتر تفسیر و تحلیل کرد.

صرفه جوی در هزینه ها: با این نرم افزار دیگر نیازی به چاپ فیلم نیست. از آنجایی که این روش مبتنی بر ذخیره سازی در فضای ابری است، به اشتراک گذاری و دسترسی به تصاویر و گزارشات بر روی دستگاه‌های هوشمند، امکان پذیر می‌باشد. به عبارت دیگر ، پول خود را پس انداز می کنید زیرا نیازی به پرداخت هزینه فیلم ، جوهر یا چاپ ندارید. علاوه بر این ، در عدم نیاز به پرداخت هزینه کارکنان برای این خدمات صرفه جویی می کنید.

چگونه بیماران می توانند از مزایای آن استفاده کنند؟

همچنین این نرم افزار مزایای متعددی برای بیماران دارد:

 • به دلیل تصاویر با کیفیت بالا ، بیماران می توانند تشخیص دقیق تری دریافت کنند.
 • یکی از مزایای اصلی برای بیماران، این است که کمتر در معرض اشعه قرار می گیرند.
 • نیاز کمتری به گرفتن مجدد تصاویر وجود دارد.
 • زمان معاینه کوتاهتر است، زیرا لازم نیست بیماران مجددا معاینه شوند.
 • علاوه بر این ، تهدید کمتری برای عوارض جانبی وجود دارد.

مزایا و ملاحظات دیگر

 • سیستم پکس به شما امکان می دهد تصاویر دو بعدی استاندارد را در کنار تصاویر سه بعدی ذخیره کنید.
 • می توانید تعداد تصاویر یکسان را کاهش دهید، که باعث می شود مدیریت داده ها کارآمدتر باشد.
 • این امکان را می دهد تا با بایگانی کردن تصاویر بیمار، تاریخچه‌ای از بیماری‌ها و وضعیت وی را نگهداری کنید.
 • با PACS ، جراحان می توانند تصاویر را قبل از بازگشت بیماران خود به اتاق معاینه مشاهده کنند. این امر علاوه بر بهبود کیفیت مراقبت از بیمار ، گردش کار را تسریع می کند.
 • PACS دسترسی از راه دور را فراهم می کند. این بدان معناست که پزشکان در مناطق فیزیکی دوردست می توانند دسترسی فوری به داده های مشابه برای تله رادیولوژی داشته باشند.
 • بیمارستانها نیز از مزایای آن برخوردارند. برخی از این مزایا شامل بهبود ارتباط با پزشکان و بهبود مدیریت بیمارستان است. مزیت دیگر این است که حفظ کارکنان بهبود می یابد زیرا روحیه بیمارستان بیشتر مثبت است.
 • اگرچه رادیولوژیست ها بیشترین استفاده را داشتند ، اما PACS در حال حاضر در سایر زمینه های پزشکی مانند قلب ، انکولوژی ، آسیب شناسی ، پوست و تصویربرداری پزشکی هسته ای گنجانده شده است.

کلام آخر

علاوه بر رادیولوژیست ها ، سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی ، مانند پزشکان متخصص ، مدیران بیمارستان و پزشکان ارجاع دهنده ، باید مزایای استفاده از سیستم پکس را بدانند.

یک سیستم رادیولوژی PACS از نرم افزار و سخت افزار برای ذخیره تصاویر به صورت کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می کند.

سیستم های PACS رادیولوژی روش بسیار کارآمدتری برای توزیع ، بازیابی و مدیریت تصاویر پزشکی ارائه می دهند.

با پیشرفت فناوری، تمام نرم افزارها بروز شده و امکانات زیادی برای افزایش کارایی، به آن ها اضافه شده است. بنابراین با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا به سوالات شما درباره ی انتخاب نرم افزار کارآمد و مناسب پاسخ دهیم.

منبع: وب سایت adsc.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *