فواید سیستم پکس و ارتباط آن با سیستم اطلاعات رادیولوژی

فواید سیستم پکس و ارتباط آن با سیستم اطلاعات رادیولوژی

اگر در رادیولوژی و یا در هر بخش دیگری از مراکز درمانی فعالیت می کنید ، احتمالاً بسیاری از اصطلاحات پزشکی را می شنوید که می تواند برای افراد خارج از جامعه پزشکی، یک زبان خارجی به نظر برسد. دو اصطلاح پزشکی که برای اکثر رادیولوژیست ها و پزشکان آشناست، سیستم پکس و سیستم اطلاعات رادیولوژی می باشد. در این مقاله با دو نرم افزار pacs و  RIS که ترکیب این دو با مزایای بسیاری برای رادیولوژیست ها، پزشکان، بیماران، بیمارستان ها و کلینیک ها همراه است، آشنا می شویم.

سیستم پکس چیست؟

نرم افزار PACS در واقع یک سیستم بایگانی و ارتباطات تصاویر پزشکی است. این سیستم به جای استفاده از روش های قدیمی برای ثبت ، بازیابی و حمل نگاتیوهای فیلم و عکس، تصاویر و گزارشات را به صورت الکترونیکی ذخیره می کند.

چهار جزء اساسی نرم افزار پکس چیست؟

سامانه پکس از چهار جزء اصلی تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

 • روش های تصویربرداری: این سیستم به عنوان یک ابزار تصویربرداری برای انجام اسکن واقعی از بیمار جهت تولید تصاویر پزشکی است.
 • شبکه ای ایمن در پایگاه داده برای بارگذاری و انتقال تصاویر
 • فراهم نمودن شرایط مناسب ایستگاه کاری برای رادیولوژیست‌ها و پزشکان به صورت همزمان جهت مشاهده و بررسی تصاویر
 • بایگانی برای ذخیره سازی: یکی دیگر از اجزای اصلی این سیستم، ذخیره سازی امن است که در آن تصاویر و اسناد پشتیبانی برای افرادی که مجاز به مشاهده آن ها هستند، می تواند در دسترس باشد.

ترکیب  نرم افزار PACS با  RIS و مزایای آن

سیستم اطلاعات رادیولوژی سیستمی است که رادیولوژیست ها برای ثبت سوابق رادیولوژی بیماران و همچنین پذیرش و نوبت دهی از آن استفاده می کنند. رادیولوژیست ها اغلب علاقه خاصی به استفاده از نرم افزار PACS دارند.

هنگامی که نرم افزار PACS با RIS ترکیب شود ، بخش رادیولوژی بیمارستان بهتر عمل می کند. زیرا تصاویر را می توان با خیال راحت با کیفیت بالا ذخیره ، بازیابی و انتقال داد و شامل مزایای زیر است:

مزایای ترکیب سیستم پکس با سیستم اطلاعات رادیولوژی

مزایای ترکیب سیستم پکس با سیستم اطلاعات رادیولوژی

 

سازماندهی بهتر داده های بیمار: با ترکیب نرم افزار پکس بیمارستان در سیستم اطلاعات رادیولوژی، گزارش های رادیولوژی بیماران به صورت دیجیتالی ذخیره می شوند. پزشکان به جای این که مجبور شوند تعداد زیادی کاغذ را بررسی کنند ، می توانند با استفاده از این نرم افزار به راحتی به پرونده های بیماران دسترسی داشته باشند.

تجسم بهتر تصاویر: طیف گسترده ای از ابزارهای موجود در نرم افزار PACS، تجسم تصاویر را افزایش می دهند، زیرا می توان آنها را به صورت الکترونیکی برای بزرگنمایی بصری دستکاری کرد. به عنوان مثال ، می توان تصاویر را برای ایجاد تصاویر سه بعدی از بافت ها ، اندام ها ، عروق خونی و استخوان تهیه کرد. در نتیجه می توان داده ها را بهتر تفسیر و تحلیل کرد.

صرفه جوی در هزینه ها: با این نرم افزار دیگر نیازی به چاپ فیلم نیست. از آنجایی که این روش مبتنی بر ذخیره سازی در فضای ابری است، به اشتراک گذاری و دسترسی به تصاویر و گزارشات بر روی دستگاه‌های هوشمند، امکان پذیر می‌باشد. به عبارت دیگر ، پول خود را پس انداز می کنید، زیرا نیازی به پرداخت هزینه فیلم ، جوهر یا چاپ ندارید. علاوه بر این، نیاز کمتری به کارکنان برای ثبت اطلاعات دارید.

چگونه بیماران می توانند از مزایای نرم افزار PACS استفاده کنند؟

نرم افزار پکس مزایای متعددی برای بیماران دارد:

 • به دلیل تولید تصاویر با کیفیت بالا ، بیماران می توانند تشخیص دقیق تری دریافت کنند.
 • یکی از مزایای اصلی برای بیماران این است که کمتر در معرض اشعه قرار می گیرند.
 • نیاز کمتری به گرفتن مجدد تصاویر وجود دارد. در نتیجه تهدید کمتری برای عوارض جانبی وجود دارد.
 • زمان معاینه کوتاهتر است، زیرا لازم نیست بیماران مجدداً معاینه شوند.

مزایا و ملاحظات دیگر

 • سیستم پکس بیمارستان به شما امکان می دهد تصاویر دو بعدی استاندارد را در کنار تصاویر سه بعدی ذخیره کنید.
 • می توانید تعداد تصاویر یکسان را کاهش دهید، که باعث می شود مدیریت داده ها کارآمدتر باشد.
 • این امکان را می دهد تا با بایگانی کردن تصاویر بیمار، تاریخچه‌ای از بیماری‌ها و وضعیت وی را نگهداری کنید.
 • با نرم افزار PACS ، جراحان می توانند تصاویر را قبل از بازگشت بیماران خود به اتاق معاینه مشاهده کنند. این امر علاوه بر بهبود کیفیت مراقبت از بیمار ، گردش کار را تسریع می کند.
 • نرم افزار PACS دسترسی از راه دور را فراهم می کند. این بدان معناست که پزشکان در مناطق فیزیکی دوردست می توانند دسترسی فوری به داده های مشابه برای تله رادیولوژی داشته باشند.
 • بیمارستانها نیز از مزایای سیستم پکس بیمارستان برخوردارند. برخی از این مزایا شامل بهبود ارتباط با پزشکان و بهبود مدیریت بیمارستان است. مزیت دیگر این است که حفظ کارکنان بهبود می یابد، زیرا روحیه افراد بالا می رود.
 • اگرچه رادیولوژیست ها بیشترین استفاده را می برند ، اما نرم افزار پکس در حال حاضر در سایر زمینه های پزشکی مانند قلب ، انکولوژی ، آسیب شناسی ، پوست و تصویربرداری پزشکی هسته ای گنجانده شده است.

سخن آخر

علاوه بر رادیولوژیست ها ، سایر متخصصان مراکز درمانی ، مانند پزشکان متخصص ، مدیران بیمارستان ها و کلینیک ها باید با مزایای استفاده از سیستم پکس آشنا شوند.

یک سیستم رادیولوژی پکس از نرم افزار و سخت افزار برای ذخیره تصاویر به صورت کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می کند.

سیستم های پکس رادیولوژی، روش بسیار کارآمدتری برای توزیع ، بازیابی و مدیریت تصاویر پزشکی ارائه می دهند.

با پیشرفت فناوری، تمام نرم افزارها بروز شده و امکانات زیادی برای افزایش کارایی به آن ها اضافه شده است. بنابراین با ما در کوشانتک تماس بگیرید تا به سوالات شما در رابطه با انتخاب یک نرم افزار کارآمد و مناسب با نیاز های مرکز شما پاسخ دهیم.

منبع: وب سایت adsc.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین