HIS و ارتباط آن با دیگر سیستم های بیمارستانی

HIS و ارتباط آن با دیگر سیستم های بیمارستانی

به دلیل اهمیت و آگاهی از فواید HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان)، تعداد استفاده کنندگان مراکز درمانی و بیمارستانی از این سیستم پر کاربرد افزایش یافته است. HIS به عنوان یک پایگاه داده اصلی برای ذخیره تمام فعالیت های مربوط به بیمارستان عمل می کند و شامل تمام گزارشات و سرشماری مربوط به تعداد بیماران ، گزارشات مالی، تعداد پذیرش ها و سایر اطلاعات بیمارستانی است.

HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) چیست؟

سیستم اطلاعاتی بیمارستان (HIS) یک نرم افزار جامع در بیمارستان بوده که کلیه اطلاعات تمامی بخش های بیمارستان را شامل می شود. این نرم افزار جامع شامل سیستم های جمع آوری، ذخیره، مدیریت و انتقال پرونده پزشکی بیمار، فعالیت های عملیاتی بیمارستان و  همچنین سیستم  های پشتیبانی می باشد.

علاوه بر آن HIS شامل سیستم هایی است که داده های مربوط به فعالیت های سازمان های ارائه دهنده خدمات بهداشتی مانند بیمه را مدیریت می کند. همچنین می تواند برای بهبود نتایج اطلاعات بیمار، آگاهی از تحقیقات و پژوهش های پزشکی و تأثیرگذاری بر سیاستگذاری و تصمیم گیری مفید باشد.

نمونه هایی از سیستم های اطلاعاتی بیمارستان

مزایای کلیدی HIS

کاهش هزینه ها: در صورت اجرا و پیاده سازی HIS، بسیاری از هزینه های شما به دلیل سیستمی و اتوماسیون شدن فرآیند کاری مانند کاهش ثبت دستی اطلاعات و نگهداری پرونده ها کاهش می یابد. چرا که هیچگونه مداخله دستی برای ذخیره و یا تجزیه و تحلیل اطلاعات لازم نیست.

افزایش امنیت داده ها و بازیابی آسان آن ها: از آنجا که امنیت اطلاعات در بیمارستان ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و دسترسی آن ها به افراد مربوطه با خطر همراه است و اکثراً فرآیند بازیابی آن ها دشوار می باشد، HIS با ذخیره تمام اطلاعات در سرور وفضاهای ابری می تواند به امنیت اطلاعات کمک کند و همچنین دسترسی به داده ها را کنترل نماید.

بهبود مراقبت از بیمار و نتایج مراقبت های بهداشتی: HIS با دسترسی آسان به اطلاعات بیماران، به تصمیمات سریع تر و کارآمد تر توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند. همچنین به دلیل یکپارچگی و اتصال اطلاعات به یکدیگر، می تواند گزارش های تشخیصی کامل تر و درست تری برای مراقبت از بیمار ارائه کرد.

برای امنیت HIS (سیستم های اطلاعاتی بیمارستان) چه کار کنیم؟

 

امنیت HIS

امنیت HIS

همه شبکه های نرم افزاری آسیب پذیر هستند و از آنجا که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، اهداف مطلوبی برای مجرمان اینترنتی می باشند، برای کمک به حفظ امنیت سیستم ها ، باید اقدامات زیر صورت گیرد:

 • کارمندان را آموزش دهید.
 • رمزگذاری داده ها را فراموش نکنید.
 • پشتیبانی از داده ها
 • نظارت بر میزان استفاده
 • خرید بیمه
 • از احراز هویت چند عاملی استفاده کنید.

ویژگی های یک سیستم HIS قوی چیست؟

با پیشرفت فناوری، سیستم های اطلاعات بیمارستانی نیز بسیار پیشرفته شده اند و نوآوری های زیادی به طور مداوم به همراه داشته اند. اما اگر HIS برای کارکنان بیمارستان ناشناخته باشد و آن ها را گیج کند بی فایده خواهد بود. این سیستم باید شامل آموزش توسط ارائه دهندگان باشد و علاوه بر آن کاربر پسند باشد. همچنین  HISباید بیمار محور، مقرون به صرفه ، مرکزی برای اطلاعات پزشکی و مقیاس پذیر باشد. و اگر سیستم انعطاف پذیر نباشد، نمی تواند رشد بیمارستان را در خود جای دهد، زیرا فناوری به سرعت در حال تغییر است.

بین  HIS و EHR کدام را انتخاب کنیم؟

از آنجا که EHR (پرونده الکترونیک سلامت) بخشی از HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) می باشد، اما با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند. در ابتدا ممکن است بیمارستان ها و یا مراکز بهداشتی عنوان کنند EHR دارند و یا EHR همان HIS است. اما آن دو در زمینه استفاده و اجرا با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در واقع منشأ تفاوت آنها بسته به مزیت های استفاده آنها با یکدیگر است. از تفاوت های بین این دو سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • HIS، همه اطلاعات بیمار را به صورت یکجا اما فقط سرفصل آنها را دارد، اما در EHR اطلاعات تفکیک شده، طبقه بندی شده و به صورت جزئی تری می باشد.
 • در EHR به دلیل دسترسی راحت به اطلاعات بیمار، وقت کمتری از پزشک گرفته می شود.
 • در EHR روابط پزشک و بیمار بسیار قوی است، مثلا پزشک می تواند اگر لازم باشد وقت اورژانسی به بیمار بدهد.
 • امکان تجزیه و تحلیل پرونده بیمار در EHR بسیار بیشتر است. چرا که فقط اسکن مدارک در HIS  وجود دارد.
 • در مورد بیماری هایی که نیاز به سوابق پرونده پزشکی سایر اعضای خانواده وجود داشته باشد، شما می توانید با EHR به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید.
 • پزشکان اگر مطلبی در مورد بیمار به خاطر بیاورند و یا به اطلاعاتی درمانی مشخصی نیاز داشته باشند، می توانند به راحتی به کل پرونده بیمار دسترسی پیدا کنند.

در آخر

سیستم های اطلاعاتی بیمارستان در مدیریت مراقبت های بهداشتی در ارائه نتایج بهتر و مراقبت با کیفیت از بیماران جایگاه ویژه ای دارند. با توجه به مزیت های گفته شده در مورد HIS بهتر است در رابطه با سیستم نرم افزاری مرکز پزشکی و درمانی مربوطه خود تجدید نظر کنید، چرا که می توانید با استفاده از آن به امتیاز بالاتری دست پیدا کنید.

اگر هنوز در انتخاب نوع نرم افزار مردد هستید، با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا در انتخاب گزینه مناسب همراه شما باشیم.

منبع: وب سایت sdglobaltech.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین