EMR و نکات طلایی که باید به آن توجه کنید

EMR و نکات طلایی که باید به آن توجه کنید

مدتهاست با پیشرفت تکنولوژی، پرونده های کاغذی بیماران در بیشتر بیمارستان ها ، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی با EMR جایگزین شده اند که می تواند مزایای بسیاری برای همه اعضای تیم مراقبت های درمانی و حتی بیماران داشته باشد.

با این حال، برخی موانع قابل توجهی برای پذیرش EMR از پذیرش پزشکان گرفته تا نگرانی های امنیتی در مورد اطلاعات مهم پزشکی وجود دارد. قبل از اجرای پرونده الکترونیکی پزشکی باید تمام موانع را در نظر بگیرید و راهی برای رفع آن ها پیدا کنید.

EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) چیست؟

به زبان ساده، EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) معادل دیجیتال پرونده های کاغذی در بیمارستان ها و مراکز درمانی است. این سوابق با استفاده از رایانه ها و نرم افزارها، تمام داده های بیمار را در یک منبع مرکزی ذخیره می کند و به پزشک اجازه می دهد تا پایگاه داده ای از اطلاعات را به راحتی و کارآمد ایجاد کند که از آن می تواند دید بلندمدتی از سلامت و پیشرفت هر بیمار داشته باشد.

EMR   نیاز به استفاده از یک نرم‌افزار تخصصی دارد، اما پلتفرمی که پزشکان برای دسترسی به اطلاعات استفاده می‌کنند می‌تواند متفاوت باشد. چه با یک رایانه شخصی در مطب، موبایل و یا حتی یک دستگاه تبلت، پزشکان می توانند به راحتی و فوری به تمام سوابق بیمار خود دسترسی داشته باشند. صرف نظر از اینکه در آن زمان کجا هستند.

مزایای EMR (پرونده الکترونیک پزشکی)  چیست؟

 

مزایای EMR

مزایای EMR

EMR   مزایای زیادی را برای بیمار از نظر کیفیت بهتر درمان و تعامل کارآمدتر در طول ملاقات با پزشک فراهم می کند. در مواردی که سوابق پزشکی کاغذی در ردیابی اطلاعات در طول زمان ناکارآمد هستند، یک EMR قادر است دید فوری از آمار یک بیمار را در یک دوره زمانی طولانی مدت به پزشک ارائه دهد. این داده‌ها همچنین می‌توانند برای کمک به درمان‌های پیش‌گیرانه و پیگیری تاریخ‌های مهم استفاده شود. همچنین زمانی که بیمار قصد تغییر پزشک خود را دارد با EMR ، خطای انسانی در هنگام انتقال اطلاعات کاهش می یابد.

دیجیتالی شدن سوابق پزشکی به مراتب کارآمدتر از نگهداری سوابق پزشکی به صورت کاغذی است. چرا که در صورت وقوع یک فاجعه به عنوان مثال آتش سوزی، در عمل EMR امنیت بیشتری در برابر از دست دادن داده های احتمالی ارائه می دهد.

با مدیریت EMR ، توانایی انتقال سریع داده‌های بیمار از یک بخش به بخش دیگر به یک مزیت بزرگ در تسهیل اشتراک‌گذاری اطلاعات بین پزشکان تبدیل می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد کارآمدتر عمل کنند.

در نهایت، از مزیت ساده و عملی برای داشتن سوابق الکترونیکی می توان از مدیریت فضا نام برد. قفسه ها و آرشیوهای مطب های پزشکی فضای زیادی را اشغال می کنند که می توان از آن بهتر استفاده کرد. EMR این فضا را مدیریت می کند تا به خدمات یا منابع اضافی برای پزشکان یا بیمارانشان اختصاص داده شود. به طور کلی مزایای EMR عبارتند از:

 • بررسی مؤثر داده ها
 • بهبود مراقبت از بیمار
 • تأمین امنیت داده های حساس
 • یادآوری برای غربالگری و معاینه بیمار
 • صرفه جویی در مکان
 • منافع سازمانی
 • کاهش نیاز به پرسنل جهت رونویسی
 • بهبود روند تجویز

پرونده الکترونیک پزشکی با چه موانعی روبه رو است؟

علیرغم مزایای EMR، مراکز درمانی معمولاً به دلایلی در دریافت آن مردد هستند.از میان این چالش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه

هزینه انتقال از سوابق سنتی مبتنی بر کاغذ به EMR قابل توجه است. نرم‌افزار EMR می‌تواند گران باشد و هزینه کلی نصب، نگهداری و آموزش استفاده از نرم‌افزار می‌تواند تأثیر خود را بر روی خط نهایی یک بیمارستان و یا مرکز درمانی بگذارد.

با این نوع هزینه‌های اولیه، بسیاری از مراکز درمانی به سادگی نمی‌توانند آن را بپردازند، حتی اگر ارزش فناوری و کاهش هزینه ها را در طولانی مدت ببینند.

 • فنی

ممکن است هر پزشک متخصصی در ابتدا به دلیل عدم آگاهی کامل از این نوع فناوری، از استفادهEMR  خودداری کند. البته آموزش درست راه‌حل آن است و از سوی دیگر آموزش، زمان و سرمایه‌گذاری را می‌طلبد، که دوباره فشار مالی ناشی از انتقال سوابق سنتی به EMR را افزایش می‌دهد.

همچنین در حالی که پزشکان ممکن است ارزش EMR را برای بیمار ببینند، بسیاری از آنها با در نظر گرفتن منافع شخصی خود، تمایلی به تغییر ندارند. انگیزه هایی که در این مرحله از راه اندازی EMR مؤثرتر به نظر می رسد، مشوق های مالی هستند و بسیاری از پزشکان منتظر یارانه هایی هستند که پیش از پذیرش این فناوری دریافت کنند.

 • زمان

زمان از نظر فرآیند بررسی دقیق، جهت اطمینان از اینکه سیستم EMR مورد استفاده با نیازهای شما مطابقت دارد یا خیر و همچنین دلایل وجود آن، یک مسئله مهم است. هنگامی که سیستم EMR پیاده‌سازی شود، همه داده های بیماران باید الکترونیکی شده و این یک پروژه بزرگ برای بسیاری از مراکز با محدودیت زمانی است.

 • روابط اجتماعی

برخی نگرانی های اجتماعی وجود دارد که مانع از پذیرشEMR  می شود. برخی از پزشکان معتقدند که استفاده از EMR با قرار دادن لایه‌ای از فناوری ، رابطه بین پزشک و بیمار را از بین می برد. این یک نگرانی نادر است، اما قابل توجه است.

 • امنیت

نگرانی های امنیتی قابل توجهی در مورد استفاده از EMR و نگهداری از آن وجود دارد. با توجه به حساسیت داده‌هایی که در EMR نگهداری می شود، از منظر مدیریت ریسک قانونی، بسیاری از مراکز به پذیرش این فناوری حساسیت و توجه زیادی دارند.

 • اندازه سازمانی

به نظر می رسد اندازه سازمان، مانع دیگری برای ورود باشد.کسانی که در مراکز بزرگ‌تر کار می‌کنند، بیشتر از سازمان های کوچک‌تر از عملکردهای نرم‌افزار EMR استفاده می‌کنند. این روند به احتمال زیاد به این دلیل است که سازمان های بزرگ‌تر منابع بیشتری برای سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی، پشتیبانی و آموزش کارکنان نسبت به سازمان های کوچک‌تر دارند.

چگونه از پرونده الکترونیک پزشکی نهایت استفاده را ببریم؟

چگونه از EMR نهایت استفاده را ببریم؟

چگونه از EMR نهایت استفاده را ببریم؟

تمامی نکات منفی که می‌توان به EMR نسبت داد به دلیل طراحی یک نرم‌افزار ناکارآمد بود که اغلب استفاده از آن‌را برای پزشکان و سایر متخصصان مراقبت ‌های درمانی سخت می‌کرد. اساساً طراحان نرم افزار باید بر روی موارد زیر تمرکز کنند:

 • همکاری و شفافیت
 • ارائه یک نرم افزار کارآمد
 • کیفیت بالا و تست مداوم
 • معماری کاملا منسجم و هماهنگ در طراحی محصول
 • انعطاف پذیری فردی و تیمی
 • پشتیبانی به موقع

با این حال، برای استفاده از این نوع نرم‌افزار، خود پزشکان باید نحوه رویکرد خود را برای استفاده از فناوری و گردش کار خود تنظیم کنند.

تفاوت EHR  و EMR چیست؟

EMR (پرونده الکترونیک پزشکی) شامل اطلاعات کلی از سوابق پزشکی بیمار را شامل می شود که درخارج از بیمارستان و کلینیک قابل به اشتراک گذاری نمی باشد. درحالی که EHR (پرونده الکترونیک سلامت) یک پرونده جامعی از سوابق بیمار است که اطلاعات بیشتری از سوابق پزشکی بیمار را نسبت به  EMR ارائه می دهد و حتی قابل اشتراک گذاری با دیگر مراکز درمانی است. EHR اجازه می دهد تا متخصصان مختلف، آزمایشگاه ها، مراکز تصویربرداری، داروخانه ها و … به اطلاعات پزشکی بیمار دسترسی داشته باشند.

در آخر

هم اکنون تمرکز زیادی بر روی نتایج و مزایای به دست آمده از EMR برای بیماران وجود دارد. اما آنچه که باید بر روی آن تمرکز بیشتری داشت، فواید آن برای پزشکان است. هنگامی که کاربران سیستم های EMR ، نتایج مفیدی را در نحوه کار خود مشاهده کنند، پذیرش سیستم ها تشدید شده و نتایج مطلوبی برای مشتریان نمایان می شود.

اگر هنوز درباره ی انتخاب مناسب ترین نرم افزار برای ثبت سوابق پزشکی مرکز خود نگران هستید با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا در انتخاب گزینه مناسب همراه شما باشیم.

منبع: وب سایت syberscribe.com.au

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین