سیستم BI و انواع مختلف ابزارهای آن

سیستم BI و انواع مختلف ابزارهای آن

BI( هوش تجاری) صرف نظر از اینکه به عنوان یک نرم افزار عمل می کند، می تواند به عنوان یک فرآیند تحلیل داده برای سازمان ها مزیت های بسیاری داشته باشد. مدیران سازمان ها به کمک BI می توانند تمامی فعالیت های انجام شده را بررسی کنند تا حداکثر توان خود را کشف نمایند. لازم است در ابتدا برای استفاده بهینه از هوش تجاری، با سیستم BI و انواع مختلف ابزار های آن آشنا شویم. پس با ما در این مقاله همراه شوید.

سیستم BI (هوش تجاری) چیست؟

سیستم BI (هوش تجاری) شامل طیف وسیعی از برنامه‌هاست، که شامل تجزیه و تحلیل اطلاعات، ارائه گزارش‌های سازمانی، پردازش آنلاین و… است.

باید بدانیم که استفاده از داده ها فقط به یک تعداد محدودی از کارکنان با مقام بالا تعلق ندارد. عملکرد سیستم  BI به این صورت است که با بررسی و یافتن فرآیند مقیاس بندی، امکان دسترسی یکسان به قابلیت های تجزیه و تحلیل قدرتمند داده ها را می دهد. در واقع کاربردهای بالقوه هوش تجاری نامحدود است و با گذشت زمان و تغییرات مختلف، نیاز به سازگاری آن با تغییرات ضروری است. شما می توانید با خلاقیت خود به اندازه تمام داده های موجود در BI به گزارشات مختلفی از آن برسید.

نکات مربوط به فرآیند اجرای سیستم BI

نکات مربوط به فرآیند اجرای سیستم BI

نکات مربوط به فرآیند اجرای سیستم BI

حاکمیت داده ها

یک استراتژی که باید قبل از اجرای سیستم BI داشته باشید این است که به تحلیل داده ها برسید و داده های غیر ضروری و غیر قابل استفاده را فیلتر کنید. بعد از آن باید نسبت به امنیت داده ها اطمینان حاصل کنید. باید رمزگذاری داده ها، سیاست های دسترسی به داده ها و قوانین مر بوط به آن را اعمال کنید.

تکنیک های کلیدی

مهمترین تکنیک ها و قابلیت های ابزار BI را باید بدانیم که عبارتند از:

 • داشبوردها
 • تجسم سازی ها
 • گزارش نویسی
 • تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده
 • داده کاوی
 • ETL (استخراج، پالایش و بارگذاری اطلاعات)
 • OLAP (پردازش تحلیلی آنلاین)
 • Drill-Down (قابلیت نفوذ به درون بخشی از یک تحلیل OLAP)

همه داده های پیشرفته حاصل از تجزیه و تحلیل اطلاعات ضروری نیستند.

اجرا کنندگان سیستم BI از ابزارهای خود انتظار ویژگی های تجزیه و تحلیل پیشرفته را دارند. مجریان ممکن است درخواست تجزیه و تحلیل پیش بینی شده، داده کاوی و استخراج داده ، تبدیل و بارگذاری (ETL) داشته باشند. از سوی دیگر ممکن است برخی از مجریان این اقدامات را برای پیاده سازی در آینده و یا  برای پروژه های بزرگتر مفید بدانند.

ویژگی های اساسیBI  ، بیشترین محبوبیت را دارند.

داشبورد BI یک ویژگی کلیدی هوش تجاری است که پردازش و سازماندهی داده ها را در یک قالب قابل فهم برآورده می کند، بنابراین به راحتی می توان فهمید که چرا این مورد نیاز اکثریت قاطع خریداران را فراهم می کند.

تجسم سازی داده ها به عنوان یکی دیگر از ویژگی های مهم برای خریداران سیستم BI می باشد. تجسم سازی، داده ها را در قالبی سازماندهی و ارائه می دهد که برای همه سطوح مجموعه مشخصات BI ،قابل درک و استفاده باشد.

آیا سیستم هوش تجاری دارای معایب می باشد؟

هرچند سیستم BI (هوش تجاری) مزایای زیادی دارد، اما باید توجه داشته باشید که عواملی هم وجود دارد که برخی پروژه‌های مبتنی بر هوش تجاری را با شکست روبه‌رو می‌کند. از معایب سیستم هوش تجاری می توان موارد زیر را نام برد:

 • نداشتن یک برنامه دقیق و حساب شده
 • ارائه اطلاعات نادرست به سیستم BI
 • خطا و اشتباه در نصب و پیاده سازی سیستم BI
 • عدم تعیین اهداف و یا دنبال نکردن آن
 • عدم دانش کارمندان در زمینه استفاده از هوش تجاری

برترین ابزار های هوش تجاری کدامند؟

برترین ابزار های BI کدامند؟

برترین ابزار های BI کدامند؟

Tableau

یکی از محبوب ترین، رایج ترین و متداول ترین ابزارهای BI است که به دلیل سادگی، کاربران غیر فنی هم می توانند به راحتی داشبوردهای سفارشی و گزارش های دیگری را تهیه کنند تا بینش های ارزشمندی پیدا کنند.

Qlik

یکی از ابزارهای BI است که برای انجام تجزیه و تحلیل داده‌ها، اتخاذ روش‌های بهتر و مؤثر برای تجسم داده‌ها برنامه‌ریزی شده است. این ابزار قدرتمند، عملکرد داده های کاملاً تعاملی را ارائه می دهد که به کاربران این امکان را می دهد که در هر زمان در هنگام ورودی، پردازش و خروجی، داده ها را کاوش کنند.

Power BI

نرم افزار Power BI در زمینه های مختلف از جمله تجسم تعاملی، تجزیه و تحلیل، پیش بینی ، دسترسی به تلفن همراه، تبادل گزارش های تجزیه و تحلیل، ادغام داده های بزرگ و گزارش نویسی ، به عنوان یک راه حل مطمئن جهت تجسم داده های قدرتمند، محبوبیت زیادی دارد.

Dundas BI

با این سیستم، کاربران می توانند به راحتی داده ها را به هر دستگاه منتقل کرده و پایگاه داده رابطه ای، خدمات وب، اکسل و سایر فرمت ها را متصل کنند. ویژگی های نسخه های جدید آن شامل تولید کننده داده ها، ابزارهای جدید تبدیل داده ها، حالت های مقیاس بندی و فیلترهای سریع است. Dundas محصول خود را به عنوان ارائه دهنده BI سریع  و همچنین یک ابزار برجسته تجسم داده ها اعلام می کند. بخشی از جذابیت این ابزار نوآوری آن در نمایش مجموع داده ها است.

Sisense BI

سیستم Sisense یکی از رایج ترین سیستم های BI همه کاره با رتبه ای بالا را ارائه می دهد. این ابزار کاربر پسند، ابزارهای قدرتمند تجسم داده و داشبورد تعاملی طراحی شده را برای استفاده سریع و آسان ارائه می دهد. Sisense همچنین شامل ابزارهای پایگاه داده در حافظه و ادغام سرور SQL است، به طوری که مهم نیست داده های شما کجا قرار دارند، می توانید به راحتی آن ها را تجزیه و تحلیل کنید.

WebFOCUS

WebFOCUS BI به شما این امکان را می دهد تا انتخاب های هوشمندانه تری داشته باشید. این سیستم یک سیستم BI منحصر به فرد و متفاوت است، زیرا نه تنها به کارکنان شما بلکه به مشتریان شما نیز امکان دسترسی به پلتفرم آن را می دهد. مشتریان شما می توانند به برنامه های کاربردی آسان برای سازماندهی بهتر و تصمیمات تجاری آگاهتر دسترسی داشته باشند.

Oracle BI

Oracle BI  یکی دیگر از سیستم های برتر هوش تجاری است. در حالی که این سیستم اشتراکات مشترکی با سیستم Qlik دارد، اما دارای ویژگی های قدرتمند تجسم جغرافیایی، از جمله کنترل های نقشه برداری پیشرفته و ادغام داشبورد فوق العاده است. علاوه بر این، هنگام تبادل گزارش های تحلیلی عملکرد فوق العاده ای دارد.

با Oracle BI ، کاربران می توانند به راحتی و حتی به صورت بصری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. مشاهده گزارش ها می تواند به صورت آنلاین باشد و گزارش ها را با انواع خروجی ها مانند پیامک ارسال می توانید در نظر بگیرید.

BusinessObjects

BusinessObjects در تعامل گزارشات تحلیلی، دسترسی به موبایل و استوری برد  با عملکرد قوی در پرس و جو بصری  و تجسمات تعاملی، توانایی بالایی دارد. با این حال، قابلیت های معیار سنجی آن و همچنین توانایی آن برای نظارت بر رعایت مقررات نیز محدود است. ولی هنوز یک ابزار تجزیه و تحلیل قدرتمند برای یافتن استراتژی های تغییر دهنده بازی است.

MicroStrategy Analytics

این سیستم به عنوان یک ابزار هوش تجاری سریع و پر قدرتی است که امکان ساخت داشبورد و تحلیل داده را میسر می ‌سازد که با استفاده از آن می توانید روندها را شناسایی کنید، فرصت ‌های جدید را در کسب و کار خود بشناسید و بهره ‌وری سازمان خود را افزایش دهید. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید به منبع داده ‌های مختلفی متصل شوید.

SAS BI Enterprise Server

برای دریافت نتایج ساده از تجزیه و تحلیل داده های پیچیده ، SAS BI Enterprise Server یک انتخاب مناسب برای پلتفرم است. با پردازش سریع و جستجوی هدایت شده ، می توانید تصویری واضح از اطلاعات مورد نیاز خود را فوراً مشاهده کنید. می آموزید که چگونه مدل های بهتری با ویژگی ساده بر اساس تکنیک های آزمایش شده بسازید و مدل ها را سریعتر و بدون هیچ گونه مشکلی در سرویس قرار دهید.

در آخر

همانطور که گفتیم داشبورد BI یکی از ویژگی های کلیدی هوش تجاری است که می تواند در پیش برد اهداف هوش تجاری و افزایش کارکرد سازمان ها مؤثر عمل کند. و با طراحی و ساخت بهینه می تواند نیاز خریداران را برطرف می کند. تیم کوشان تک با طراحی و تولید داشبوردهای مدیریتی می تواند به شما در طراحی و تولید داشبورد های مدیریتی کمک کند.

اگراحساس می کنید از نمونه های مختلف ابزارهای هوش تجاری درک بهتری دارید و یا از سیستم BI متفاوت دیگری اطلاع دارید که ما بیان نکردیم، حتما نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

منبع: وب سایت selecthub.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *