مزایای سیستم نوبت دهی و مدیریت صف و ویژگی های آن

مزایای سیستم نوبت دهی و مدیریت صف و ویژگی های آن

طراحی و اجرای سیستم نوبت دهی و مدیریت مؤثر صف‌ پیامدهای عمده‌ای بر نحوه خدمت رسانی هر سازمان مبتنی بر خدمات به مردم دارد. یک سیستم نوبت دهی کارآمد به مشتریان اجازه می دهد تا با یک تجربه مثبت آن سازمان را ترک کنند، در حالی که یک مدیریت ضعیف صف، زمان را تلف کرده و باعث نارضایتی مشتریان می شود.

سیستم نوبت دهی و مدیریت صف مجازی به عنوان یک راه حل قدرتمند برای مشکلات نوبت دهی و صف در عصر دیجیتال است و مزایای این سیستم بسیار فراتر از مدیریت جریان مشتری است. بیایید در ابتدا با مزایایی مدیریت صف آشنا شویم:

سیستم مدیریت صف و کارایی عملیاتی آن برای سازمان شما

صف های سازماندهی شده باعث افزایش تجربه خوب مشتری می شود که نتیجه آن کاهش نارضایتی مشتریان می شود و خستگی را که کارکنان تجربه می کنند به حداقل می رساند و می توانند وقت خود را برای کارهای دیگری صرف کنند.

یک سیستم مدیریت صف دارای یک داشبورد قوی خواهد بود که هرگونه هرج و مرج را که اغلب با صف های مدیریت نشده به وجود می آید را از بین می برد. همچنین این سیستم باید تمام معیارهای خط را به گونه ای ارائه کند که کارمندان بتوانند در یک نگاه وضعیت کلی خطوط را ببینند. این امر به ویژه زمانی که چندین صف در یک زمان وجود دارد مهم است چرا که کارمندان باید بتوانند ببینند چه کسی در مرحله بعدی قرار می گیرد، چه کسانی در انتظار خدمات رسانی هستند و به چه چیزی نیاز دارند. این موارد برای ایجاد هر تعامل با مشتری تا حد امکان کارآمد و مؤثر است.

 • جمع آوری داده های مفید

یکی از مزیت‌های عمده سیستم‌ مدیریت صف این است که می‌توانید با داده های به دست آمده، روند کار را در سطح مشتری و همچنین در سطح کل کسب و کارتان بررسی کنید. از اطلاعات مفید به دست آمده از ماژول‌های گزارش‌دهی قدرتمند می توان به میانگین رزروها در یک بازه زمانی تعیین‌شده، مدت زمان انتظار، در دسترس بودن دیگر کارمندان، بازخورد مشتری و شناسایی مشتریان برتر بر اساس دفعات قرار ملاقات نام برد.

مهمتر از همه، اطمینان حاصل می کنید که سوابق شما در پلتفرم های مدیریت ارتباط با مشتری به روز می شوند. این بدان معناست که یادداشت های کارمندان را می توان یک بار ثبت کرد و سپس در CRM سازمان شما وارد کرد. این گزارش می تواند تأثیر قابل توجهی بر کل تنظیمات استراتژیک سازمان شما داشته باشد.

 • کاهش جمعیت افراد در صف انتظار

امروزه مشتریان تقریباً تمام کارهای خود را به صورت آنلاین و یا از طریق یک برنامه تلفن همراه به صورت مجازی انجام می دهند. دور شدن از یک صف طولانی و یافتن راهی برای دور زدن آن، یک کار بسیار آسان است.

یک سیستم مدیریت صف مجازی یک ابزار قدرتمند برای کسانی است که از صف های طولانی دوری می کنند. با اجازه دادن به مشتریان برای چک کردن نوبت خود با استفاده از سیستم نوبت دهی مجازی، پیگیری پیشرفت خود از طریق یک برنامه تلفن همراه و بازگشت به منطقه انتظار زمانی، کار را بسیار آسان‌تر و قابل مدیریت می‌کنید.

سیستم مدیریت صف مجازی سازماندهی شده = تجربه بهتر مشتری

سیستم مدیریت صف مجازی سازماندهی شده = تجربه بهتر مشتری

سیستم مدیریت صف مجازی سازماندهی شده = تجربه بهتر مشتری

 • کاهش دید منفی از زمان انتظار

هنگامی که مشتریان شما مجبور نیستند از نظر فیزیکی در صف منتظر بمانند، می توانند آزادانه از زمان انتظار به صلاحدید خود استفاده کنند.

یک سیستم مدیریت صف هوشمند با از بین بردن احساس نارضایتی در صف های شلوغ، تجربه مثبت تری به افراد ارائه می دهد. هنگامی که مشتریان می توانند از دستگاه های تلفن همراه خود برای رزرو جای خود در صف استفاده کنند و زمانی که در شرف ارائه خدمات هستند، اعلان دریافت کنند، احساس نمی کنند که وقت خود را صرف ایستادن در محل انتظار تلف کرده اند.

 • افزایش ارزش طول عمر مشتری

باید بدانید وفاداری مشتری تضمینی نیست، حتی برای شرکت های دارای منابع خوب.

سیستم‌ مدیریت صف مجازی می تواند بخشی از یک استراتژی گسترده برای بهبود تجربه مشتری باشد و باعث ‌شود مشتریان به سازمان شما بازگردند. اگر سیتم نوبت دهی و مدیریت صف سازمان شما این اطمینان را بدهد که مشتریان مجبور نیستند در صف منتظر بمانند، این شمایید که برنده هستید.

ویژگی های کلیدی سیستم نوبت دهی

سیستم نوبت دهی و مدیریت صف می‌تواند عاملی قدرتمند برای کسب ‌وکارهای مبتنی بر خدمات باشد. در اینجا چند ویژگی مهم در سیستم مدیریت صف سازمانی بیان کردیم:

 • انواع خطوط چندگانه

هر سیستم مدیریت صف باید به اندازه کافی منعطف باشد تا امکان ایجاد چندین نوع صف را در یک مکان واحد فراهم کند. به عنوان مثال، در برخی موارد بهتر است یک خط مار مانند وجود داشته باشد که به چندین کارمند منتهی شود. در شرایط دیگر، داشتن چند خط برای انواع قرارهای ملاقات، گزینه قوی تری است.

به عنوان مثال یک شعبه بانک را در نظر بگیرید. یک شعبه بانک باید چندین نیاز مختلف مشتری را برآورده کند، که شامل تراکنش‌های معمول، دریافت وام، مدیریت حساب و … است. یک خط نمی تواند این تفاوت های ظریف را به تصویر بکشد. یک سیستم مدیریت صف باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند چندین خط را برای نیازهای مختلف مشتریان ارائه دهد. اما باید در ابتدا در نظر بگیرید که آیا صف های تکی برای کسب و کار شما بهتر است و یا چند صفی ؟

 • تعیین مقدار وزن صف انتظار

همه قرار ملاقات ها و نیازهای مشتریان برابر نیستند. به همین دلیل است که یک سیستم مدیریت صف قوی توانایی وزن دهی متفاوت صف های خاص را ارائه می دهد. اما چه مواردی در وزن دهی در اولویت قرار دارد؟ ما برای شما چندین مورد را بیان کردیم:

1.اولویت خدمات: قرار ملاقات ها را بر اساس نوع خدمات و ارزش کسب و کار اولویت بندی کنید. به عنوان مثال، خدمات به مشتریان خاص اولویت بالاتری نسبت به قرار ملاقات با مصرف کنندگان کم ارزش دارد.

2.اولویت نوع رزرو: شامل قرارهای قبل از رزرو یا قرارهای درخواستی (در نوبت) است. اولویت داده شده تعیین می کند که کدام نوع ابتدا به آن پرداخته شود.

3.اولویت کارایی: با معیارهای کارایی کارکنان مانند زمان بیکاری آن ها و یا استفاده همه جانبه از آن ها اولویت بندی کنید. از این عامل می توان برای اطمینان از دستیابی به تعادل مناسب بین ارزش مشتری و میزان هزینه استفاده کرد.

4.اولویت مشتری: اولویت مشتری را با تعدادی از عوامل از جمله میزان ارزش مشتری و میزان تعامل اجتماعی و یا هر معیار دیگری که ممکن است ارزش را نشان دهد، تعیین می شود. این تضمین می‌کند که به مشتریان با ارزش سریع‌تر خدمات داده می‌شود.

5.اولویت انتظار: اطمینان حاصل کنید که مشتریانی که بیشتر در نوبت منتظر مانده‌اند به‌طور پیش‌فرض اولویت بیشتری دریافت می‌کنند.

 • اطلاعیه های پیشگیرانه

سیستم مدیریت صف شما باید اعلان های مربوط به حضور مشتری در صف مانند هشدار رسیدن نوبت، گزینه ترک صف و یا حرکت به مرحله دیگر را ارائه دهد تا مشتریان شما دائماً موقعیت خود را در صف انتظار بررسی نکنند و از استرس ناشی از انتظار در صف جلوگیری شود.

 • مدیریت موقعیت حضور مشتری

مدیریت موقعیت حضور مشتری یک راه عالی برای اولویت بندی حضور مشتریان خاص می باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی با قرار ملاقاتی که از قبل رزرو کرده و در دوره‌ای که ازدحام جمعیت وجود دارد وارد سازمان شما شود، می‌توانید او را به جلوی صف منتقل کنید و به همین ترتیب، با این نظم دهی اگر کسی برای مدت طولانی هم منتظر باشد، زمان کمتری منتظر می ماند.

 • تخصیص هوشمندانه مشتری

در مواردی که انتخاب یک مشتری برای ورود به صف منطقی نیست، یک سیستم مدیریت صف می‌تواند به طور خودکار مشتری را بر اساس تعدادی از عوامل مانند در دسترس بودن کارمند، طول صف، نوع قرار ملاقات، در بهترین صف ممکن قرار دهد.

این گردش کار خودکار، کار دستی مدیریت صف را از فرآیند خارج می کند و تضمین می کند که مشتریان همیشه در بهترین مکان ممکن در صف های شما حضور دارند.

 • تابلوهای نمایش

تابلوهای نمایش در محل بخش مهمی از هر سیستم صف بندی هستند و باید زمان انتظار و در دسترس بودن کارکنان را به روشی واضح برای مشتریان ارائه دهند. مشتریان باید بدانند که همیشه کوتاه ترین خط را با کمترین زمان انتظار انتخاب می کنند. شفافیت برای کاهش فاصله و بهبود تجربه کلی مشتری در طول زمان انتظار حیاتی است.

زمان‌های انتظار ارائه‌شده توسط سیستم‌های مدیریت صف، روشی قدرتمند برای مقابله با تمایل طبیعی مشتریان به اغراق‌کردن مدت زمان انتظارشان است. با قرار دادن زمان انتظار بر روی صفحه نمایش در محل انتظار و یا در برنامه نوبت دهی خود، مشتریان و کارمندان به شفافیت کامل در زمان انتظار می رسند.

 • گزارش نویسی

سیستم مدیریت صف شما باید چندین گزارش ارائه دهد، از ساده تا پیچیده. این گزارش ها برای تصمیم گیری های بازاریابی و عملیاتی حیاتی هستند. گزارش ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • رزرو بر اساس روز، هفته، ماه و یا سال
 • مشکلات مشتری
 • گزارش خرید
 • زمان های اوج مصرف

سخن آخر

سیستم نوبت دهی و مدیریت صف بخش مهمی از رضایت مشتریان شما است. این سیستم شما را قادر می سازد تا به طور عملی مشتریان را در طول تعامل آنها با سازمان خود مدیریت و حضور آن ها را تا حد امکان راحت و روان کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا درک کنید که مشتریان و کارمندان چگونه درگیر می‌شوند و بینش‌هایی را که برای بهبود تجربه مشتری و بهره‌وری عملیاتی نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر در نظر دارید که سازمان و یا مرکز خود را به سیستم نوبت دهی مدیریت صف مجهز کنید و درباره ی انجام این فرآیند نگران هستید. برای شناخت و آشنایی بیشتر با این نرم افزار با ما در کوشان تک تماس بگیرید.

منبع: وب سایت jrni.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین