مزایای پرونده الکترونیک سلامت ؛ بهبود مراقبت از بیمار و افزایش درآمد

مزایای پرونده الکترونیک سلامت ؛ بهبود مراقبت از بیمار و افزایش درآمد

در سال های اخیر بیشتر اقدامات پزشکی از جمله مراحل تشخیص و درمان بیماری از طریق نرم افزارهای پزشکی از جمله پرونده الکترونیک سلامت انجام می شود. در نتیجه، مزایای پرونده الکترونیک سلامت (EHR) به خوبی درک شده و استفاده از آن در حال افزایش است. این جهش در پذیرش پرونده الکترونیک سلامت از طرف مراکز درمانی و بیمارستان ها به این دلیل است که پرونده الکترونیک سلامت (EHR) مزایای بسیاری دارد که در این مقاله از مجله کوشان تک به آن ها خواهیم پرداخت .

پرونده الکترونیک سلامت (EHR) چیست؟

هدف از EHR یا Electronic Health Records ، تبدیل سوابق کاغذی پزشکی بیمار به اسناد دیجیتالی است. در واقع سوابق بیمارستانی و به روز شده ی بیمار در قالب دیجیتال در پرونده الکترونیک سلامت نگهداری می شود و تنها کاربران مجاز به آن دسترسی خواهند داشت.

پرونده الکترونیک سلامت (EHR) حاوی جزئیاتی از تاریخچه پزشکی، داروها، آلرژی ها، تصاویر رادیولوژی، برنامه های درمانی و نتایج آزمایشگاهی بیماران می باشد.

مهم ترین مزایای پرونده الکترونیک سلامت

EHR مزایای بسیاری دارد که می تواند به بهبود مراقبت از بیماران کمک کند. پرونده الکترونیک سلامت (EHR) همچنین پزشکان را قادر می سازد تا از راه دور و در زمان مورد نیاز با اشتراک گذاری اطلاعات با یکدیگر، اطمینان حاصل کنند که پرونده پزشکی کامل، دقیق و درستی از بیمار وجود دارد. علاوه بر این، پرونده الکترونیک سلامت (EHR) را می توان مطابق با نیازهای هر بیمارستان، کلینیک و … پیاده سازی کرد .

نرم افزار EHR نقش مهمی را در ارائه خدمات و حفظ سوابق بیمار ایفا می کند. بیایید نگاهی به مزایای EHR بیندازیم:

افزایش کیفیت در مراقبت از بیمار

 

بهبود ارتباط بیمار و پزشک یکی از مزایای پرونده الکترونیک سلامت

بهبود ارتباط بیمار و پزشک یکی از مزایای پرونده الکترونیک سلامت

EHR با دسترسی سریع به سوابق بیمار به مراقبت بهتر از بیماران و اثربخشی سریع تر درمان کمک می کند. پزشک با استفاده از سوابق بیمارکه در پرونده الکترونیک سلامت (EHR) وجود دارد، در اولین مراجعه بیمار به جای تکیه بر روش های آزمون و خطا، به نتایج موفقیت آمیزتری در درمان بیماری دست پیدا می کند.

پزشکان با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت (EHR) می توانند به سوابق پزشکی بیمار مانند نتایج آزمایشگاه، تصویربرداری، داروها ، تشخیص سایر پزشکان و … دسترسی پیدا کنند. همچنین بیماران می توانند با به اشتراک گذاری یادداشت ها، تبادل پیام های فوری و حتی تماس ویدیویی با پزشکان خود ارتباط برقرار کنند. پزشکان و بیماران می توانند از طریق پورتال شخصی هر بیمار، روند درمان را پیگیری کنند. این ویژگی همچنین مراقبت های پیشگیرانه را آسان می کند.

به طور کلی پرونده الکترونیک سلامت با استفاده از موارد زیر کیفیت مراقبت از بیمار را بهبود می بخشد:

 • دسترسی سریع به سوابق بیمار
 • افزایش اثربخشی درمان
 • پیشنهاد گزینه های بالقوه درمانی
 • امکان دسترسی بیماران به سوابق پزشکی خود از طریق پورتال شخصی
 • بهبود ارتباط بیمار و پزشک
 • بهبود مراقبت های پیشگیرانه

دستیابی به اطلاعات دقیق تر از بیمار

پرونده های الکترونیکی به عنوان جایگزینی برای سوابق پزشکی کاغذی، علاوه بر سهولت در ذخیره سازی و دسترسی آسان به اطلاعات بیمار، دارای مزایای دیگری نیز هستند. ذخیره پرونده ها به صورت الکترونیکی خطر سرقت، جابجایی نادرست، آسیب یا تغییر داده های حساس را از بین می برد. همچنین اشتباهات و خطاهای ناشی از نگارش دست نوشته ها و خوانایی را می توان با سوابق دیجیتالی برطرف کرد.

پزشکان می توانند از طریق پرونده های الکترونیکی،  اطلاعات بیمار را در لحظه بروز کنند و پرونده مراقبت های درمانی بروزشده و دقیق را به بیمار ارائه دهند. پرونده الکترونیک سلامت (EHR) می تواند تمامی پزشکان یا متخصص هایی را که در طول مراقبت های درمانی بیمار درگیر هستند را به یکدیگر، متصل کند. از سوی دیگر هنگامی که بیمار، ارائه دهنده خدمات خود را تغییر می دهد و یا به پزشک جدیدی مراجعه می کند، پیش زمینه مفصلی از سابقه پزشکی بیمار در اختیار پزشکان قرار می گیرد و نیازی نیست از ابتدا شروع کنند.

دسترسی آنلاین همچنین به ارائه دهندگان مراقبت های درمانی کمک می کند تا از هر کجا به سوالات و نگرانی های بیمار پاسخ دهند. پرونده الکترونیک سلامت ابزار سازمانی قدرتمندی است که موجب دستیابی به اطلاعات دقیق تر از بیمار می شود. در ادامه خلاصه ای از چگونگی رسیدن به این هدف را بیان می کنیم:

 • دسترسی آسان به اطلاعات بیمار
 • کاهش خطر سرقت داده
 • کاهش اشتباهات ناشی از دست خط
 • دسترسی و بروزرسانی اطلاعات بیمار در لحظه
 • تداوم درمان

افزایش قابلیت اتصال با سیستم های دیگر

اتصال EHR با سیستم های دیگر مانند EMR به بهینه سازی تداوم مراقبت از بیمار و بهبود اقدامات پزشکی کمک می کند. EMR توسط اکثر سازمان های ارائه دهنده خدمات درمانی، در دنیای امروز استفاده می شود و به ساده سازی گردش کار و اطمینان از ارائه خدمات درمانی مناسب کمک می کند. با کمک پرونده الکترونیکی پزشکی، رزرو وقت ملاقات و گرفتن نوبت از پزشک و آزمایشگاه به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام می شود.

همچنین با اجازه دادن به بیماران برای رزرو وقت ملاقات به صورت آنلاین، کارکنان شما می توانند زمان بیشتری را صرف پرداختن به کارهای دفتری و زمان کمتری را برای کارهای خسته کننده صرف کنند. این سیستم ها همچنین می توانند میزان بازدید روزانه بیمارستان یا کلینیک شما را افزایش دهند، بدون اینکه کیفیت مراقبت های ارائه شده کاهش پیدا کند. در زیر به برخی از ویژگی های EMR  اشاره شده که به بهبود بهره وری و کارایی کلینیک شما کمک می کند:

 • برنامه ریزی
 • بازیابی اطلاعات در سریعترین زمان ممکن
 • یادداشت های قابل تنظیم
 • داشبورد گردش کار
 • بررسی آنلاین بیمار

افزایش کارایی با کمک پرونده الکترونیک سلامت

 

نسخه الکترونیکی یکی از بخش های موجود در پرونده الکترنیک

نسخه الکترونیکی یکی از بخش های موجود در پرونده الکترنیک

همانطور که در بالا ذکر شد، پرونده الکترونیک سلامت (EHR) به پزشکان اجازه می دهد تا نه تنها درمان و تشخیص دقیق تری را انجام دهند، بلکه در وقت نیز صرفه جویی کنند. در نتیجه ارائه دهندگان خدمات درمانی و بیمارستان ها می توانند روزانه بیماران بیشتری را بپذیرند. پرونده الکترونیک سلامت (EHR) دارای بخش هایی هستند که برای کمک به پزشکان در ثبت مسائل یا مشکلات مشترک بیماران استفاده می شود. این بخش ها اغلب متناسب با تخصص های خاص و یا نیازهای شخصی پزشک قابل تنظیم هستند.

نسخه الکترونیکی یک روش کارآمد برای اکثر سازمان های درمانی و بیمارستان ها می باشد. در این روش نسخه های بیمار به صورت الکترونیکی از پزشک به داروخانه ارسال می شود و هنگام مراجعه بیمار به داروخانه  آماده هستند.

یک روش کارآمد نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود، بلکه می تواند بیماران بیشتری را به همراه داشته باشد. در اینجا خلاصه ای از نحوه افزایش کارایی   پرونده الکترونیک سلامت آورده شده است:

 • طراحی هر بخش متناسب با تخصص های خاص و یا نیازهای شخصی پزشک
 • صرفه جویی در وقت با استفاده از نسخه الکترونیکی
 • کاهش میزان مصرف دارو

سفارشی سازی پرونده الکترونیک سلامت

سفارشی سازی سیستم EHR می تواند فواید بسیاری را برای بیمارستان و کلینیک شما به همراه داشته باشد، مانند: بهبود گردش کار و داشتن تأثیر مثبت در عملکرد پزشکان . یک سیستم EHR سفارشی می تواند نیازهای سازمان را به خوبی برآورده کند و بسیار بهتر از یک سیستم عمومی عمل می کند. در حالی که سیستم های عمومی، شما را مجبور به نوشتن علائم بیماران می کند، در سیستم سفارشی متناسب با تخصص پزشک و شناخت موارد مورد نیاز در هر بیماری، گزینه هایی در نظرگرفته شده که این ویژگی می تواند به افزایش شناخت پزشک از وضعیت سلامتی بیمار و کاهش زمان صرف شده در EHR کمک کند.

یک سیستم EHR برای یک کلینیک کوچک بسیار متفاوت از یک بیمارستان بزرگ و چند منظوره طراحی می شود و هر پزشک با تخصص خاص خود، نیازهای بسیار متفاوتی نسبت به متخصص دیگر دارد.

سیستم های عمومی با این تفاوت ها سازگار نیستند. علاوه بر این، آن ها اغلب دارای ویژگی های بسیاری هستند که هرگز مورد استفاده قرار نمی گیرند و بیشتر اوقات از ویژگی های اصلی که در واقع متخصص به آن ها نیاز دارد، چشم پوشی می شود. یک سیستم EHR سفارشی باعث می شود که پزشکان و کارکنان به داده های دقیق و کارآمد دسترسی داشته باشند و در نتیجه ارائه خدمات با کیفیت بالاتر و سریعتر انجام می گیرد و همچنین تجربه کلی بهتری را برای همه طرف ها ایجاد می کند.

پشتیبانی از پرونده الکترونیک سلامت

اغلب شرکت های پیمان کار حوزه IT ، خدمات پشتیبانی از پرونده الکترونیک سلامت را به سازمان های ارائه دهنده خدمات درمانی ارائه می دهند و می توانند نگرانی های مربوط به IT را در مورد پرونده الکترونیک سلامت (EHR) از بین ببرند. آن ها همچنین ممکن است پشتیبانی در محل ارائه دهند که به طور قابل توجهی هزینه های IT را کاهش می دهد.

مشکلات پرونده الکترونیک سلامت

در حالی که مزایای EHR بسیار زیاد است، اما دارای معایبی نیز می باشد. یکی از این مشکلات، چگونگی استفاده و درک بیماران از داده های موجود در پورتال بیمار است. اطمینان حاصل کنید که بیماران از ورود داده های پرونده، سوء تعبیر نمی کنند.

همچنین، کارکنان ممکن است نتوانند از پلت فرم به طور موثر استفاده کنند. اجرای صحیح سیستم EHR ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. کلینیک های کوچکتر و متخصصان باتجربه تر ممکن است انجام کارهای روی کاغذ را به سیستم های الکترونیکی ترجیح دهند، در حالی که دیگران این کار را نمی کنند، که این مسئله می تواند باعث سردرگمی افراد شود.

از سوی دیگر در ابتدا ممکن است احساس شود که اجرای پرونده الکترونیک سلامت (EHR) سرعت شما را کاهش می دهد، اما پس از آموزش های اولیه، نتایج به مراتب بهتر می شود.

سخن آخر

پرونده الکترونیک سلامت (EHR) مزایای زیادی را برای اقدامات پزشکی فراهم می کند. ارائه دهندگان خدمات درمانی از جمله بیمارستان ها می توانند درآمد خود را افزایش دهند و مراقبت های بهتری را بدون صرف وقت درکارهای خسته کننده مانند: اسناد یا صورتحساب ها و… ارائه دهند.

مزایای استفاده از پرونده الکترونیک سلامت (EHR) فقط اطمینان از ارائه بهترین خدمات مراقبت از بیماران نیست، بلکه این سیستم می تواند براساس داده های بیمار برای تصمیم گیری هوشمندانه در زمینه تجارت به بیمارستان ها، کلینیک ها و… کمک کند. تأثیر این نوع هوش تجاری برای ارائه بهترین عملکرد و استفاده ی حداکثری از امکانات بسیار مهم است.

باتوجه به مزایای راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت، شناخت نحوه ی عملکرد آن و امکاناتی که قبل از راه اندازی این نرم افزار نیاز دارید، بسیار اهمیت دارد. بنابراین می توانید با کوشان تک تماس بگیرید و یا در بخش دیدگاه ها، سوال های خود را بپرسید تا به شما در چگونگی انتخاب بهترین گزینه کمک کنیم.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منابع: وب سایت SelectHub

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین