تفاوت بین LIS و LIMS چیست؟

تفاوت بین LIS و LIMS چیست؟

اغلب در استفاده از اصطلاحات سیستم اطلاعات آزمایشگاهی (LIS) و سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS) سردرگمی ایجاد می شود و وسوسه ای برای استفاده از واژه ها به جای یکدیگر وجود دارد. به طور کلی ، اصطلاح LIS به سیستم هایی اطلاق می شود که برای مدیریت آزمایشات تشخیصی بالینی در بیمارستان یا محیط مراقبت های بهداشتی استفاده می شود. از طرف دیگر LIMS به سیستم هایی اطلاق می شود که در سایر محیط های آزمایش تحلیلی مورد استفاده قرار می گیرند ، به عنوان مثال در سیستم های دارویی ، غذایی یا شیمیایی ، کنترل محیطی و سازمان های تجاری غیر بالینی تجاری.

LIS

هنگام مقایسه LIS با LIMS ، تفاوت های سنتی ذکر شده در این است که LIS بیمار محور است و تأکید بر ایمن نگه داشتن اطلاعات شناسایی شخصی دارد. این امر با الزامات HIPAA که در سال 1996 در ایالات متحده معرفی شد ، رسمی شد. LIS  داده ها و نتایج آزمایشات بیماران را ذخیره و مدیریت می کند. نرم افزار سیستم LIS معمولاً شامل ویژگی هایی از قبیل:

 • اطلاعات جمعیتی بیمار شامل نام ، تاریخ تولد ، قومیت و گروه خونی – داده های کلیدی که امکان تفسیر دقیق نتایج آزمایش و تشخیص شرایط را فراهم می کند.
 • پیگیری نمونه های بیمار و نتایج آزمایش مربوطه
 • سابقه ای از تشخیص بالینی ، درمان و نتایج بیمار
 • ادغام تجزیه و تحلیل بالینی با توان بالا
 • ادغام با بسیاری از سیستم های انفورماتیک مبتنی بر سلامت ، به طور بالقوه با استفاده از پروتکل هایی مانند HL7

LIMS

در مقابل LIMS نمونه محور هستند. آنها همیشه بر مدیریت کارآمد گردش کار آزمایشگاه معمولاً ، اما نه همیشه ، در محیط های دسته ای متمرکز شده اند. سازمانهای LIMS که بر اساس استانداردها و مقرراتی مانند ISO/IEC 17025 کار می کنند که شرایط لازم برای آزمایش و کالیبراسیون ، عملکرد خوب تولید (GMP) یک کد شیوه های کنترل تولید برخی محصولات مانند مواد غذایی و دارویی و بخش FDA 21 CFR را تعیین می کند. 11 حاکی از استفاده از سوابق الکترونیکی و امضاهای الکترونیکی است. LIMS  معمولاً شامل ویژگی هایی از قبیل:

 • ردیابی و مدیریت دسته ای علاوه بر ردیابی نمونه فردی
 • مدیریت گردش کار که از رعایت شیوه های آزمایشگاهی اطمینان حاصل می کند
 • مدیریت مشخصات متعدد برای بررسی کیفیت محصول
 • قابلیت های مدیریت آزمایشگاه مانند کالیبراسیون ابزار و مدیریت شایستگی کارکنان
 • ادغام با ابزارهای تحلیلی و سیستم های ابزار از ترازهای ساده تا سیستم های داده پیچیده
 • ادغام با سایر سیستمهای تجاری مانند سیستمهای برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و سیستمهای اجرایی تولید (MES)

LIS در مقابل LIMS

LIMS مزایای زیادی را برای صنایع تحت نظارت مانند دارو ، غذا و آب ارائه می دهد. با این حال ، این مزایا ، از جمله ذخیره امن داده ها در یک مخزن واحد ، ادغام بدون درز با ابزارهای تحلیلی و گزارش خودکار مدیریت و ایجاد گواهینامه های تجزیه و تحلیل ، به این معنی است که LIMS به طور گسترده در طیف وسیعی از صنایع پذیرفته شده است.LIMS  برای رفتن بدون کاغذ پشتیبانی می کند و آزمایشگاه بدون کاغذ را به یک امکان واقعی تبدیل می کند.

بدون شک همپوشانی گسترده ای از قابلیت ها بین LIMS و LIS وجود دارد. مدیریت بانک های زیستی ، مدیریت کارآزمایی های بالینی و سیستم های تشخیص دامپزشکی ، که همه آنها معمولاً با استفاده از LIMS پیاده سازی می شوند ، نمونه هایی از مواردی هستند که ممکن است عملکرد یکسان یا بسیار شبیه به LIS باشد. همه ممکن است حاوی اطلاعات جمعیت شناختی بیمار باشند و نتایج آزمایشات بالینی و نوعی تفسیر بالینی نتایج را ثبت کنند. با این حال ، این برنامه ها معمولاً بر اساس LIMS هستند. این نشان دهنده انعطاف پذیری ذاتی LIMS است که به آنها اجازه می دهد طیف وسیعی از برنامه ها را پشتیبانی کنند.

قابلیت های مدرن LIS در مقابل LIMS

متأسفانه ، هیچ تعریف سخت و سریع از اصطلاحات LIS و LIMS وجود ندارد، که مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است به سابقه فرد بستگی داشته باشد و برای مثال  از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. تفاوت مهم این است که سیستم های انفورماتیک آزمایشگاهی به طور خاص برای مدیریت آزمایش های تشخیصی (LIS) و سیستم های انفورماتیک آزمایشگاهی برای انواع دیگر آزمایش ها (LIMS) طراحی شده اند. در حالی که شباهت های زیادی وجود دارد ، تفاوت های مهمی نیز وجود دارد که به این معنی است که قابل تعویض نیستند. درک این تفاوتها مهم است. آنها از گردش کار و پشتیبانی از استانداردها و مقررات صنعت گرفته تا هزینه را شامل می شوند.

راه حل های کنونی LIS/LIMS با نیازهای بازارهای بالینی و غیر بالینی برآورده می شود. LIMS تفاوت قابل توجهی را نشان می دهد. از آنجا که هر صنعتی که به آن خدمت می کنند متفاوت است ، اکثر ارائه دهندگان LIMS انواع مختلفی از نرم افزارهای خود را برای رفع نیازهای خاص ایجاد می کنند.

منبع: وب سایت autoscribeinformatics.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *